25.06.2017 / 09:50
OIP podnět
xxx,
dostal jsem více obdobných dotazů, jak řešit v MKD nevyplacené hodiny, části mezd a různé příplatky, nebo srážky z mezd za smyšlené škody, pokuty od zaměstnavatelů… Písnu ti tedy návrh znění podnětu ke kontrole u zaměstnavatele zde, aby byl dostupný i dalším.
Doporučení OIP, co má podnět obsahovat:
Může to být například:
• pracovní smlouva
• mzdový výměr
• potvrzení o zaměstnání
• výplatní listina
• fotografie dokládající protiprávní zkutečnost
• apod.
Připravte si také identifikaci zaměstnavatele Velmi důležité je připravit pro kontrolní orgán také informace pro identifikaci zaměstnavatele, tedy název a sídlo firmy, IČ a místo výkonu pracovní činnosti.
Nezapomeňte přiložit
• své jméno a příjmení
• vaší doručovací adresu
• telefon, email či jiný kontakt na vás
25.06.2017 / 09:57
Věc:
Podnět ke kontrole OIP
(NÁZEV, ADRESA OIP)
Jsem zaměstnán u společnosti…. (název, adresa, IČ zaměstnavatele), jako řidič nákladní dopravy na základě pracovní smlouvy (v příloze). Dne …. jsem písemně vyzval zaměstnavatele, aby mi umožnil pořídit stejnopis evidence moji pracovní doby dle §96 odstavec 2 Zákoníku práce.
(a) To mi do dnešního dne neumožnil.
(b) Vydaný stejnopis neodpovídá skutečnosti.
Z výplatního lístku za měsíc leden 2017 (v příloze) jsem zjistil, že mi evidoval xx dnů práce a denně pouze 8 (9,10) hodin práce, bez určení začátku a konce směn, tedy i bez jakýchkoliv nárokových příplatků.
V daném období jsem však odpracoval více hodin, což dokládám výtisky z tachografu ve stejném období (v příloze) a kopiemi cestovních výkazů (v příloze), z nichž plyne, že jsem byl na pracovní cestě xx dnů a pracoval:
3.ledna začal nejpozději v 7,30 hodin a skončil nejdříve v 22,30 hodin.
4.ledna začal… skončil…
Z množství zjištěných rozdílů začátků a konců směn v jednotlivých dnech je zřejmé, že evidence pracovní doby vedená zaměstnavatelem není shodná se skutečností. Neurčuje nám rozvrh směn předem dle § 84 ZP. Neposkytuje předem informace dle § 153 ZP a zřejmě porušuje i další povinnosti zaměstnavatele.
Z rozhovoru s dalšími kolegy ve stejném pracovním zařazení jsem zjistil, že jim zaměstnavatel vede evidenci pracovní doby také nesprávným způsobem.
(Tito se mohou přidat a doložit své podklady k tomuto podnětu. Nebo lépe podat vlastní podnět obdobným způsobem. Více podnětů vyvolá větší pozornost úřadů).
Nadřízenými mi (nám) bylo sděleno, že výše popsaný způsob vedení evidence pracovní doby je běžný a nehodlají jej změnit (pokud se tak stalo).
Z výše uvedeného plyne, že skutečný počet odpracovaných hodin řidičů není řádně evidován, což vylučuje i možnost, aby nám byly nároky nahrazeny ve vyrovnávacím období dle Zákoníku práce.
Vyzývám OIP, aby v co nejbližším možném termínu zjistil, zda jsou porušována práva zaměstnanců, zejména důkladnou kontrolou způsobu vedení evidence pracovní doby. Jsem si vědom (jsme si vědomi) rizika, že se mi zaměstnavatel za můj (náš) podnět ke kontrole může nějakým způsobem mstít, přesto souhlasím, aby identita stěžovatele nebyla před zaměstnavatelem utajována. Jsem si vědom, že OIP nemůže na zaměstnavateli vymáhat vyplacení mých případných mzdových nárok
25.06.2017 / 09:58
Jsem si vědom, že OIP nemůže no zaměstnavateli vymáhat vyplacení mých případných mzdových nároků zpětně. Požaduji pouze aby OIP využil svých pravomocí ke zřízení nápravy a zaslal mi závěrečnou zprávu.
(Tu pak můžeš použít u soudu při vymáhání nevyplacených části mezd).
Podrobněji o pravomocích a povinnostech OIP zde:
http://www.bozp.cz/aktuality/inspektorat-bezpecnosti-prace-co-resi/
25.06.2017 / 10:56
Ja se jen divim,ze takove hovado jako sibr muze jeste chodit po svete.No ale kdyz je nekdo doma uslapnutej,ze ho v koute pochcije i pes,tak aspon dela ramena na ruznych forech.
25.06.2017 / 11:08
ano, to je přesně tvůj případ, mateo. 99,9% tvých příspěvků je o ho** a ten zbytek zcela mimo mísu. pokud k tématu nic nemáš, tak netrolluj fóra, zalez si do kouta a modli se, aby tě nepochcal pes... :)
25.06.2017 / 11:27
Loner,mimo misu jsi ty,a neboj,ja v koute nelezim jak sibr a treba ty.Koukam ze ty jsi asi taky takove vemeno jak sibr,zadna prace,nic neumet a jen zvanit o picovinach
16.07.2017 / 10:01
Mateo: co je problém chtít za práci penize na které máš nárok a když se k tomu zaměstnavatel nemá, tak proč to neřešit takhle...???Ty nepotřebuješ peníze? Nebo maš doma ženskou co si tě vydržuje jako kolouška? Ty seš normální vemeno...
02.02.2019 / 06:21
Kolega chtěl před časem stáhnout na víkend a dispečer se mu vysmál...
Tak v autě během víkendu sepsal podnět a protože se nudil vypsal jednotlivé dny s časy začátků a konců směn podle tachografu.
Včera mu volal šéf, že prý co blbne, že začala kontrola na vedení evidence pracovní doby.
Kolega mu odpověděl že až bude stát další víkend zadarmo v autě, tak si z tachografu opíše více údajů k žalobě.
Šéf položil telefon bez odpovědi...
Co bude dál se teprve uvidí.
02.02.2019 / 12:12
Ano to je hezké,ale žádný řidič by především neměl jezdit víkendy.Já víkendy zásadně nejezdím.Vždyť je to práce na pondělí-pátek jako jakákoli jiná montáž.A pokud se jede třeba S+F tak se víkend na cestě udělá a pak do konce 3.týdne je třeba chtít víkend+ 2 dny,prostě čtyřdenní víkend,tak jak by to mělo být.
03.02.2019 / 10:00
Rochus, Ty zřejmě velíš i nadřízeným. Ovšem je mnoho řidičů (včetně mně), kterým velí jejich nadřízení.
Je tady spousta chytrolínů, kteří přesvědčují sebe i ostatní, že já mám všechno OK, vydělávám velké peníze a všichni se ke mně chovají automaticky uctivě.
Bohužel svět funguje jinak. Každý (i já) si musí ohledy a řádné pracovní podmínky vybojovat rozumným jednáním se šéfy. Jakmile se kdokoliv projeví jako ovce, nebo se podvolí při prvním nátlaku, tak se stává pro šéfy pouhou ovcí. Vymaní se z toho jen těžko.
Já se naštěstí postavil vždy dříve, než bych se mohl stát pouhou ovcí. K čemuž bylo zpočátku nutné použít i žaloby. Dnes to řeším konstruktivní domluvou. Podobně jako to udělal výše uvedený kolega.
06.02.2019 / 15:34
Pozor na jednoznačnost důkazů.
Zkušenost je taková, že úředník vyhodnotí data z karty tak, jak mu nalže zaměstnavatel. Jako důkaz nepředkládejte proto souhrn tacho z celého měsíce. Přiložte údaje z tacho za jednotlivé dny. Bude jednoznačně zřejmý rozdíl v začátcích a koncích jednotlivých směn.
Např:
"Dle výkazu zaměstnavatele jsem měl 22.11.2018 směnu pouze 8h.
Přikládám údaj z tachografu, který v tento den 22.11.2018 vykazuje pracovní činnosti od 03:11h až do 15:25h. Až pak následuje přestávka mezi směnami.
Dále dle výkazu zaměstnavatele jsem měl 23.11.2018 směnu opět pouze 8h.
Přikládám údaj z tachografu, který v tento den 23.11.2018 vykazuje pracovní činnosti od 03:03h až do 15:43h.
Ze záznamu tachografu je zřejmé, že zaměstnavatel neevidoval začátky a konce směn podle skutečnosti a také, že pracovní směny v těchto dnech byly delší než 8h a zasahovaly i do nočních hodin, kdy měla být v evidenci pracovní doby zaznamenána délka výkonu práce v noci."
Takto přesným popisem dosáhnete, že ve výsledku kontroly nebude napsána jen obecná formulace, že zaměstnavatel pochybil…
11.02.2019 / 16:59
Pro úplnost můžete odkázat na existující rozsudek 22 Ca 112/2009-34, ten obsahuje rozhodnutí, že samotná data z karty (tacho) nejsou plnohodnotná evidence pracovní doby.
Pokud zaměstnavatel předem neurčil rozpis směn, z dat tacho lze určit pouze kdy směna nejpozději začala a kdy nejdříve skončila. Začátek směny v evidenci pracovní doby by tedy logicky měl být dříve, než první záznam činnosti na kartě řidiče a konec směny až po posledním záznamu činnosti na kartě (tacho).
Rozsudek potvrdil i NS: č.j.: 6 Ads 188/2009- 69
Rozhodnutím Oblastního inspektorátu práce pro Ústecký kraj a Liberecký kraj (dále jen
„OIP“) ze dne 14. 11. 2008, č. j. 5996/7.III/08/14.3, byl žalobce uznán vinným tím, že nevedl
evidenci odpracované pracovní doby u jednotlivých zaměstnanců, řidičů nákladních automobilů,
Š. J., za období od 17. 10. 2007 do 31. 3. 2008, J. M., za období od 1. 1. 2007 do 7. 3. 2008, J.
S., za období od 17. 9. 2007 do 31. 3. 2008 a R. S., za období od 1. 1. 2007 do 31. 3. 2008. U těchto
Jmenovaných zaměstnanců za uvedená období rovněž nevedl evidenci odpracované práce přesčas
a odpracované noční práce. Žalobce dle OIP porušil právní povinnost stanovenou ustanovením §
96 odst. 1 písm. a) bod 1., 2. a 3. zákona č. 262/2006 Sb., (dále jen „zákoník práce“). Za tento
správní delikt mu byla podle § 28 odst. 2 písm. b) zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve
znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o inspekci práce“), uložena pokuta ve výši 40 000 Kč…
Úplná znění rozsudků najdete, když číslo jednací vložíte do vyhledávače.
Sami vidíte, že pokuta není tak vysoká, aby z toho sedl dopravce na zadek, chyby napravil a začal hned vyplácet vše podle zákonů. To by ho stálo ještě více. Dopravce nakonec zaplatí pokutu a bude zákon porušovat dále. Takže pokud nepodáte také žaloby na doplacení mezd zpětně, nic převratného se nestane. Pokud podá žaloby na doplacení mezd zpětně více řidičů, jsou to už pro dopravce nesrovnatelně vyšší náklady.