09.03.2019 / 17:55
Pohotovost 2006 a později
Liposa sem dal odkaz na rozsudek NS 21 Cdo 3929/2015, kde soud konstatuje:
…a dalších 663 hodin představovalo dobu, kdy řídil druhý řidič, nebo dobu zákazu jízdy…doba, kdy řídil druhý řidič, a doba zákazu jízdy představuje dobu pracovní pohotovosti, za kterou žalobci přísluší odměna…
Bohužel je tento případ posuzován podle zákonů platných v roce 2006, které již dávno neplatí a jsou nahrazeny novějším zněním. Přesto mne zaujalo těch 663 hodin, kdy řídil druhý řidič, nebo byl zákaz jízdy.
Kdyby to byla pohotovost jen po dobu, kdy řídil druhý řidič na sedadle vedle, tak by tam nepsali, že šlo také o dobu během zákazu jízdy.
Jezdím sám, takže mi nikdy nemuseli platit čas kdy řídil druhý řidič.
Ale nikdy mi neplatili ani za pohotovost během zákazu jízdy.
09.03.2019 / 17:58
Zajímalo by mně, jestli někdo ví, co přesně je myšleno tou dobou zákazu jízdy podle dnes platných zákonů.
Dovedu si představit, že je to doba, kdy je zákaz jízdy z důvodu nesjízdnosti silnic, nebo důvodu svátků, či víkendového zákazu. Ale může to být i doba, kterou jsem nucen trávit v zaparkovaném vozidle, bez možnosti jiného ubytování (v případě naléhavé potřeby je řidič připraven k…).
Výše uvedený rozsudek se odvolává na tehdy platnou definici pracovní pohotovosti: Pracovní pohotovost je doba, v níž je zaměstnanec připraven k případnému výkonu práce podle pracovní smlouvy, která musí být v případě naléhavé potřeby provedena nad rámec jeho rozvrhu pracovních směn (§ 83 odst. 5 zák. práce). Podmínkou pracovní pohotovosti, která může být na pracovišti nebo na jiném se zaměstnancem dohodnutém místě, je předpoklad výkonu neodkladné práce mimo rámec pracovní doby zaměstnance (§ 95 odst. 1 zák. práce).
Dnes platná definice zní podobně:
§ 78
(1) Pro účely úpravy pracovní doby a doby odpočinku je
h) pracovní pohotovostí doba, v níž je zaměstnanec připraven k případnému výkonu práce podle pracovní smlouvy, která musí být v případě naléhavé potřeby vykonána nad rámec jeho rozvrhu pracovních směn. Pracovní pohotovost může být jen na jiném místě dohodnutém se zaměstnancem, odlišném od pracovišť zaměstnavatele,
10.03.2019 / 15:31
Jak si dement sam zaklada vlakna,aby tady mohl blejt ty pi...ny.Ale neboj sibr,on ti na to tvuj vlezdoprdeldka cirkusak zareaguje
09.04.2019 / 22:07
Liposo, zde
http://kamionaci.com/?forum=3674&str=3 píšeš: „Že to řidiči nevyužívají a radši si udělají BP popřípadě DO, ZTDO je jejich věc holt chtějí být brzo doma a těch pár drobných je nevytrhne.“
Nevím, že by řidiče nějak dříve dostalo domů, když si nenechá proplatit nějakou dobu práce nebo pohotovosti od zaměstnavatele. Můžeš to nějak vysvětlit?
Já znám případy, kdy řidičům není propláceno nic víc, než základ a diety. Pokud tedy dostanou “podle tebe drobné“ za pohotovost, základ a diety, tak je to více, než jen ten základ a diety.
Máš pravdu, že proti těm hodinám práce, které jim také nikdo neproplácí, jsou ty pohotovosti opravdu jen drobné. Každý by si měl spíše hledět, aby měl zaplaceny všechny odpracované hodiny. Ty pohotovosti jsou už jen pár stovek za týden.
A že budou dona dříve? Jak?
Když si udělají venku to podle tebe „BP popřípadě DO, ZTDO“ tak budou doma stejně, ale zase dříve je můžou vyhnat z domu na služebku. Což může být pro některé řidiče příjemné, ale je rozdíl.
Pořád točíš o neználkovi, ale proč nechceš odpovědět, co všechno jsou „čekací doby z důvodu zákazu jízdy“?
Celé znění 589/2006 §3 b) pracovní pohotovostí podle § 78 odst. 1 písm. h) zákoníku práce člena osádky nákladního automobilu nebo autobusu také doba, během níž člen osádky nákladního automobilu nebo autobusu doprovází vozidlo přepravované trajektovou lodí11) nebo vlakem, čekací doby na hranicích a čekací doby z důvodu zákazu jízdy a doba strávená řidičem za jízdy na sedadle spolujezdce nebo na lehátku; tato doba není považována za dobu nepřetržitého odpočinku mezi směnami a v týdnu,
10.04.2019 / 06:23
Ty nevíš proč budou dřív doma když si místo pohotovosti udělají pauzu, tak opět poukazuješ na své neznalosti NR 561/2006 a hlavně na t, že nejezdíš ono ve skladu to není potřeba.
Buď využivá pohotovost a nebo odpočinek, nemůže dělat odpočinek, ale mít zaplacenou pohotovost rozdíl bys měl znát, ale asi opět neznáš.
Nikde nepíšu, že budou mít víc když si nenechají zaplatit pohotovost, ale že budou dřív doma. Př. páteční zákaz si prodlouží na DDO, ale to už je moc složité.
10.04.2019 / 17:04
Liposo, co je na tom tak složitého, že nemůžeš uvést konkrétní příklad?
Já mívám hodně příležitostí zadat pohotovost a nemá to vliv na můj dřívější příjezd domů, protože můj příjezd je ovlivňován jinými okolnostmi. Ale nikdy mi zaměstnavatel žádnou pohotovost neplatil. Ani neznám nikoho, komu by ji propláceli.
Pamatuji si dobu, kdy se obecně tvrdilo, že základ je za celý měsíc práce podle 589/2006. Doba začátku a konce směn neměla mít vliv na mzdu. Když jsem tvrdil něco jiného, nazývali jste mne neználkem, i hůře. Proběhlo pár soudních sporů a už se to tak moc netvrdí.
Dnes tvrdíš, že záznam jiné práce v tachografu je automaticky pohotovost. Já tvrdím, že by to bylo v rozporu s pracovní smlouvou a zákoníkem práce. Že podstatné jsou další okolnosti, které soudy zkoumají.
Nazýváš mně neználkem, protože se odkazuji na soudní a právní rozhodnutí číslo 22 Ca 112/2009-34, že pouhý záznam z tachografu nelze použít jako náhražku evidence pracovní doby, což konstatoval soud, na který jsem ti dal odkaz. Sám se cítíš všeználkem, protože vždy víš předem, jak soud rozhoduje, aniž bys znal okolnosti, které jsou pro určení délky směn a jednotlivých režimů během směn podstatné.
Povím ti tajemství: „U každého soudu jsou právníci na obou stranách a vždy každá strana tvrdí o té druhé, že jsou to neználci. Ovšem až soudy rozhodují, na čí straně je právo.
Jsem si zcela jist, že mnoha řidičům by zadání pohotovosti nijak neprodloužilo návrat domů, ale že ho nezadávají jen proto, že to nevědí, nebo jim tento čas (i jiné časy) nikdo neproplácí.
10.04.2019 / 17:12
Dement zustane dementem
(-deaktivovaný profil-)
10.04.2019 / 21:32
To by znamenalo taky to, že v neděli bych zůstal celý den v kabině a dostal bych 10% z platu za hlídání nákladu. V případě že by přišli zloději a já šel hrdine bojovat za náklad, náležela by mi hodinová sazba plus přesčasy, vykend svátek ...noc. pracovní úraz ti platí jako nemocenská? První tři dny nedostaneš nic? ?
11.04.2019 / 07:29
Tekczek takové počínání by bylo víc než hloupé. Takhle se snad už dnes nechovají ani řidičoovce.