VYHLEDÁVAČ
AKTUALITY
Nejnovější fotografie:
Kurzy měn:

1 EUR = 25.576 Kč

1 GBP = 29.847 Kč
1 PLN = 5.958 Kč
1 BGN = 13.075 Kč
1 RON = 5.369 Kč
Nejnovější forum:
Profesák Č. Budějovice
Vtip týdne:
Opilci
Náhodné parkoviště:
autohof Kolb
Uživatelé na chatu:

ANKETA
Ve kterém roce si myslíte začnou být v České republice ve velkém nasazovány autonomní kamiony bez řidiče?
FORUM
09.08.2019 / 14:57

Nahlašení Zaměstnavatele

Nahlašení Zaměstnavatele

Chci se zeptat, nejsem mstivé povahy, ale zaměstnavatel mi dluží přes 50.000 které s něho jen tak nedostanu.
tak jsem se rozhodl že ho nahlásím.Jde o to že u něho auto jezdí neustalé na Outy / a rychlosti až 100-130 km/h
má to cenu ho nahlasít ? bude s toho mít nějaký postih ? a dozvím se pruběh diky.Zakladatel: Orbit 


Stránky: -1-, -2-

sibrsibr
09.08.2019 / 16:52
Ahoj. Něco máš tady http://kamionaci.com/?forum=3697
Záleží, o co ti přesně jde. Když tak mi písni do zprávy tvůj mail.

P.VLADIMIR.V
13.08.2019 / 19:29
Zdar. Na konci všeho je šofér a jeho zodpovědnost za všechno - za rychlost, za out, za přeložení . . . Řidič má říci: Out nepojedu, 120 nepojedu, přeloženej nepojedu
Horyn
13.08.2019 / 19:36
No hlavně můžeš říct že na něj dlabeš a jdeš jinam.
sibrsibr
14.08.2019 / 06:38
Horyne, to se vylučuje. Buďto na někoho dlabeš a řekneš klidně NE, pak nemusíš odcházet jinam. Nebo se někomu bojíš říct NE a raději odjedeš jinam.
sibrsibr
14.08.2019 / 17:19
Vladimíre, souhlasím, že řidič rozhoduje.
Ovšem zaměstnavatel se nemůže nikdy úplně zbavit odpovědnosti.
Podle ZP: § 2
(1) Závislou prací je práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně.
(2) Závislá práce musí být vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu za práci, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě.
Dále podle ZP HLAVA II
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE, PRÁVA A POVINNOSTI ZAMĚSTNANCE § 103 Tam je odpovědností zaměstnavatele celá řada.
A také nadřízení zaměstnance se nemohou zcela zbavit odpovědnosti za případné porušování předpisů svých podřízených:
§ 302
Vedoucí zaměstnanci jsou dále povinni
a) řídit a kontrolovat práci podřízených zaměstnanců a hodnotit jejich pracovní výkonnost a pracovní výsledky,

Skutečnosti, které Orbit vyjmenoval, jsou všechny zaznamenány v tachografech a zaměstnavatel má povinnost tyto záznamy pravidelně kontrolovat. Pokud jsou tam tedy podobná porušení zaznamenávána často a dlouhodobě, těžko se zaměstnavatel vymluví, že o nich nevěděl a nemohl přijmout vhodná opatření k odstranění nedostatků.
Tím nechci říct, že by řidič sám odpovědnost neměl. Ale že pochybení došlo i u zaměstnavatele a nadřízených. Ovšem není důvod upozorňovat na vlastní pochybení, když lze upozorňovat na pochybení jiná. Vis můj odkaz výše…

tyrak
20.08.2019 / 18:05
Pravdu má P.VLADIMÍR.V.Ten kdo vědomě porušuje to co popisuješ a že ho na tom chceš uvařit,tak počítej jestli jsi to dělal,tak v tom jedeš taky.
sibrsibr
20.08.2019 / 21:51
Tyráku, nemůžeš to brát tak jednoduše.
Odpovědnost řidiče za přestupky je 28 dnů zpětně, při policejní kontrole na cestě. Starší přestupky řidiče jsou pak promlčeny a nemůže být pokutován policií. Pokud by porušení předpisů bylo řešeno až po 28 dnech, jaký by podle tebe hrozil postih řidiči? Odpovědnost zaměstnavatele po 28 dnech promlčená není.

nicky
21.08.2019 / 14:23
No, jestli jsou přestupky řidičů po 28 dnech promlčeny, o tom by se nechalo úspěšně pochybovat, myslím třeba i ty, které jsou zaznamenány na kartě. To, že je nemůže policie pokutovat na místě, ještě neznamená, že jsou promlčeny. Stačí nahlédnout do patřičného zákona a tam je vše uvedeno.
Navíc při kontrole u dopravce, alespoň u nás, nahlašuje Krajský úřad všechny přestupky řidičů, které objevil a mají šanci na úspěšné vyřízení do jednoho roku od spáchání přestupku a které dopravce nijak neřešil, Policii ČR, včetně poskytnutí potřebných důkazů. Pokud to dopravce řešil, třeba jen nějakou písemnou výtkou, nenahlašují to, zřejmě proto (to je pouze moje doměnka), že za přestupek je možno udělit jen jeden trest, a třeba domluva už je v některých případech trest a následně už není možno uložit pokutu.
U nás se to řešilo buď tou písemnou výtkou, tedy když to bylo ojediněle, nebo odebráním části prémií (bylo to v prémiovém řádu), když to bylo u řidiče častěji, v některých případech byly o sraženou částku navýšeny prémie následující..... Pokud úředníci při kontrole viděli, že se přestupky řeší, většinou ani nedostal dopravce (zaměstnavatel) žádnou pokutu, případně jen nějakou symbolickou.
Nikdy se u nás neřešilo, to co tady uvádí zakladatel vlákna, tedy jízda rychlostí až 130km /hod, nebo jízda na OUT, zřejmě proto, že nikdo nejezdil 130 km/ hod. a na OUT nejel 500 km a ujet na OUT 1-2 km během dne nemá praktický význam, stejně je to zapsáno na kartě i v tachografu. A pokud je nutno, třeba během pauzy, popojet, existují elegantnější a navíc i legální způsoby, jak to většinou lze udělat.

liposa
21.08.2019 / 18:05
SIBR to je zase perla

nicky: policie může pokutovat až do doby kdy lze pokutovat přestupek to je podle státu kde je vedena kontrola. Jedinný problém je, že řidič musí mít u sebe případné výtisky, potvrzení a protokol o kontrole kde byl přestupek řešen pouze aktuální den a 28 dní zpět. Čilli po této době správní řízení. Jsou případy z D kdy braly rok zpět. Domluva, upozornění zaměstnavatele na řešení přestupku nemá vliv, to je pouze povinnost zaměstnavatele a jeho plus při kontrole ve firmě. Tyto pokuty zpětně byly již uděleny i v CZ při kontrole zaměstnavatele.
nicky
21.08.2019 / 18:48
Jasně. vycházel jsem ze zadání a tam se jedná o ČR. A tady určitě není přestupek po 28 dnech promlčen.
Vím, že byly uloženy pokuty řidičům za přestupky, které vzešly z kontroly u zaměstnavatele, třeba po půl roce a vím i o případu z nedávné doby, kdy proběhla kontrola u zaměstnavatele, při které objevili přestupky z karty, řidič se nechtěl dát a rozhodnutí o pokutě nabylo právní moci až po více jak dvou letech od spáchání přestupku. Některé řidiče dokonce znám osobně. Psal jsem jen, jak postupují kontoloři odborů dopravy některých krajských úřadu a jak se postupovalo ve firmě kde jsem pracoval.
sibrsibr
22.08.2019 / 05:33
Znám řidiče co si umí vymyslet různé příběhy aby byli zajímaví, ale historku o řídíči co dostal pokutu od úřadu jsem ještě neslyšel.
Kolik platil?
A co ten zaměstnavatel co údajně jejich řídíči dostali pokuty. Ten neplatil nic?
Co vim tak pokud jde pokuta řídíči do 28 dnů k jednání o pokutě zaměstnavateli, tak ten platí oproti řídíči i sto násobně. Když je to déle opakované kvůli zídku, tak i miliony.

nicky
22.08.2019 / 10:15
Sibr
Jak už jsem tady několikrát napsal, Ty jsi mistr v otočení čehokoliv na svou stranu.
Napsal jsi tady jednoznačně, že přestupek z karty řidiče je po 28 dnech promlčen. Já jsem Ti napsal, že to není pravda, ale nenapsal jsem to tak natvrdo a uvedl jsem, že se o tom nechá pochybovat. Dále jsem tady napsal, jak se to řeší u nás po těch 28 dnech, v případech, kdy to objeví kontrola u zaměstnavatele. Ale podstata té věci je v tom, zda je nebo není přestupek po 28 dnech promlčen. Tvoje reakce na to je, že o promlčení přestupku jsi takticky pomlčel, aby se tady na tento Tvůj názor zřejmě zapomělo a začal jsi to otáčet do naprosto jiné roviny, že jsi ještě nikdy neslyšel, že by řidič dostal pokutu od úřadu.
V prvním příspěvku jsem sice psal, že kontroloři u nás posílají některé přestupky řidičů Policii ČR k vyřízení,zároveň jsem i ve svém druhém příspěvku psal, že řidič se nechtěl dát a tak pokuta nabyla právní moci až po více jak dvou letech. Tato pokuta samozřejmě byla udělena rozhodnutím ve správním řízení. A byla, jak jsi správně dovodil, udělena úřadem, i když to jsem tady nepsal. Samozřejmě zaměstnavatel platil něco také, v jaké výši platil řidič a v jaké zaměstnavatel, to mi není známo a není to vůbec podstatné, ale pokud by jsi na tom trval, mohu Ti to zjistit, není to tak dlouho, co se to stalo. A to, že Ty jsi ještě nikdy neslyšel, že by řidič dostal pokutu od úřadu, tak za to já nemohu, ale věř mi, že každý řidič, který nesouhlasí s přestupkem na místě jde do správního řízení a v případě prokázání přestupku mu je udělena pokuta rozhodnutím ve správním řízení a je mu tudíž udělena úřadem.
Tvým posledním dvěma větám jsem úplně neporozuměl. Pokud je řidiči udělena pokuta do 28 dnů od spáchání přestupku z karty nebo z tachografu, rozhodně o tomto přestupku nejedná zaměstnavatel. K němu přijde většinou časem nějaká kontrola a pokud je něco nalezeno může zaměstnavatel dostat nějakou pokutu, která může být vyjímečně i stonásobek toho, co zaplatil řidič. Ve většině případů se ta pokuta v tomto případě pohybuje tak asi ve výši pětinásobku pokuty řidiče a stonásobek rozhodně nebývá pravidlem. A pokuta nemůže být v řádech milionů, když zákonem je stanoven jen milion jeden a to ještě maximálně. Nepochopil jsem, co znamená: "opakované kvůli zídku", prosím o vysvětlení, zřejmě je to nějaký váš ostravský slang. Předem děkuji za vysvětlení
nicky
22.08.2019 / 10:33
Předem děkuji za vysvětlení tohoto pojmu.
Pokud by jsi chtěl vědět, jak to chodí v případě přestupků, stačí nahlédnout do příslušných zákonů, jak jsem Ti už psal dříve, a Tvé obzory se značně rozšíří. Pokud by Tě to nezajímalo, vzhledem k tomu, že jsi obklopen svými právníky, kteří Ti v těchto malichernostech vždy poradí, doporučuji Ti věnovat se jen Zákoníku práce, který máš až na nějaké maličkosti, docela zmáknutý.
Dovolím si trochu zaspekulovat.
Pokud by to bylo podle té Tvé teorie, tak by jeden řidič, který dostal dvakrát po sobě pokutu za překročení doby jízdy a dostal pokutu na místě ve výši dvakrát po 5 000 Kč, což je celkem 10 000 Kč, Tak zaměstnavatel by zaplatil 1 000 000 Kč, což je maximální výše pokuty a pro menšího dopravce by to bylo většinou likvidační.
Pokud by ta pokuta byla udělena řidiči ve správním řízení (což může být do 10 000 Kč) byla by ta pokuta pro zaměstnavatele už třeba při jediném přestupku řidiče, který nemůže zaměstnavatel ani ovlivnit (vím, je tam objektivní zodpovědnost zaměstnavatele), sto násobek, tedy 1 000 000 Kč?
liposa
22.08.2019 / 11:52
nicky:
Správní řízení při nesouhlasu s přestupkem na místě je něco jiného, řidiči dostaly pokutu i na základě pouhé kontroly u zaměstnavatele bez předchozí kontroly na silnici. Holt když můžou řidiči udávat zaměstnavatele, ve spoustě přípádů neoprávněně, proč by zaměstnavatel nemohl nahlásit prokazatelné přestupky řidičů. A toto si zavinily sami řidiči.
Jinak jak píšeš řidič za přestupek může dostat max.10.000,- Kč pokud se nejedná o trestní čin podle §230 TZ.(cizí karta, a vše co ovlivňuje tacho). tam jsou udělovány pokuty vyšší.
Pro zaměstnavatele je max. výšše pokuty do 350.000,- Kč. Popřípadě ztráta dobré pověsti a tím pádem odebrání koncese.(což žádný trest ani není-firma se napíše na někoho jiného)
Takže, žádné sibrovi miliony.
Jinak nejvyšší pokuta ze zahraničí o které víme byla 15.000,-€ což opět nedosahne jim uváděné výše.

nicky
22.08.2019 / 13:00
liposa
Tak u nás kontroloři při kontrole u zaměstnavatele oznámí přestupek řidiče z karty Policii ČR a nechají je to vyřešit. nesetkal jsem se s tím, že by Dopravní úřad udělil pokutu přímo řidiči. Vždy to bylo přes tu Policii.
Ten případ, co jsem psal výše, šel také přes Policii, ale řidič nesouhlasil (měl na to nějaký výpis), a šlo to do správního řízení, tam se také odvolal a řešil to Krajský úřad a ten rozhodl už pravomocně. Proto to trvalo tak dlouho a byla tam přerušena lhůta pro promlčení.
Tato fakta, ale nic nemění na věci, že přestupek, který je zaznamenán na kartě řidiče rozhodně není promlčen po 28 dnech od spáchání tohoto přestupku.
Máš pravdu v tom, že maximální pokuta pro zaměstnavatele za přestupky řidiče je 350 000 Kč. Ten jeden milion je maximální pokuta za nějaké jiné přestupky zaměstnavatele. Omlouvám se, nekoukl jsem do zákona a nějak mě to uniklo.
Vím ale, že největší pokuta, se kterou jsem se za tyto přestupky setkal bylo 50 000 Kč. Bylo to ale u zaměstnavatele, kde to nebylo příliš časté. Miliony to rozhodně nebyly. Nesetkal jsem se nikdy ani se ztrátou dobré pověsti. Možná, že to bylo někomu "uděleno", ale já o nikom takovém v mém okolí nevím. Ale je pravda, že to zákon připouští.
Jak to mají firmy v zahraničí, to netuším, mohu se vyjádřit jen k tomu, jak to chodí v ČR. A když se zeptáš majitele firmy v Německu, jak to mají tam, obvykle to neví.
liposa
22.08.2019 / 13:44
nicky
Tak s tou kontrolou u zaměstnavatele sem to špatně pochopil. Je to jak píšeš. Ztráta dobré pověsti vždy jen hrozila, ale co vím tak udělena nebyla. To byla pokuta udělená v zahraničí českému řidiči.

sibrsibr
22.08.2019 / 14:52
Orbit, ať už oznámíš na zaměstnavatele, že porušuje zákony ohledně tachografu, nebo výpočtu mezd, či jiné závažné přestupky, vždy mu hrozí vysoká pokuta. Na druhé straně musíš počítat s tím, že se vždycky najdou lidé, kteří se budou snažit přestupky zaměstnavatele zastírat, hledat viníky jinde a překrucovat skutečnosti. Prostě jde o velké peníze. V takových případech se vždy najdou obhájci čehokoliv.
Z příspěvků výše je zřejmé, že platí to, co jsem ti napsal hned v prvním příspěvku. Pokud ti cokoliv dluží, je nejvhodnější poukazovat na porušování mzdových zákonů zaměstnavatelem. Je tam pokuta až 2 miliony a neneseš žádnou odpovědnost. Nemůže ti být nic vytýkáno.
Ani těmi, co chtějí přesvědčit všechny, že zaměstnavatel nikdy za nic nemůže, vše se snaží dělat řádně a za vše špatné mohou ti líní a záludní zaměstnanci, kteří se snaží své chlebodárce jen okrádat a měli by se bát cokoliv kdekoliv oznámit. Prostě zdejší zastánci pravidla, že zaměstnanec může jen držet hubu a krok… :-)

nicky
22.08.2019 / 18:49
Toto vlákno, je nádherná ukázka, jak to tady chodí...... Někdo v duševním rozpoložení se rozhodne, že se pomstí zaměstnavateli za to, že mu dluží nějaký peníz a rozhodne se to tady zveřejnit a žádat tady radu, jak se tomu zaměstnavateli dostatečně pomstít, nejlépe tak, aby na něj zaměstnavatel až do své smrti nezapoměl.
Vzápětí se ozve sibr a dá sem odkaz na nějaké své vlákno, které to údajně řeší a zároveň v podstatě nabídne své služby přes soukromé maily, ale dotyčný mu žádný mail nikdy nepošle, ani sem, ani do sibrových soukromých zpráv.. Pak se tady ozvou další, kteří sice neporadí (ono to ani nejde radit bez znalosti věci), ale napíši alespoň svůj názor. Sibr je postupně za jejich názory a upozornění, že zakladatel vlákna v tom jede pravděpodobně také, postaví do latě a snaží se jim vyvrátit jejich názor, většinou správný. Aby podpořil svá tvrzení zveřejní tady nějaké statě ze Sbírky zákonů a na závěr napíše, cituji: "Tím nechci říct, že by řidič sám odpovědnost neměl. Ale že pochybení došlo i u zaměstnavatele a nadřízených. Ovšem není důvod upozorňovat na vlastní pochybení, když lze upozorňovat na pochybení jiná." Konec citace.
Ta poslední věta je vlastně sibrovo krédo, kterým se tady vždy a za všech okolností řídí. Nikdy nepřiznat vlastní chybu a vše svádět na ty kolem.....
Tím vlastně se snaží přesvědčit zakladatele vlákna, že je pravděpodobné, že udělal chyby i on, ale to nesmí v žádném případě přiznat a dále musí jen upozorňovat na chyby zaměstnavatele.
Následuje další názor, že v tom jel i zakladatel vlákna a odpověď sibra? Že si to špatně vykládá a řidiči po uplynutí 28 dnů už nic nehrozí. Vše je promlčeno!
Pak se tady někdo (ať je to kdokoliv) snaží síbrovi vysvětlit, že promlčeno po měsíci nic není a snaží se mu vysvětlit, jak to chodí, ať už z vlastní zkušenosti nebo i zkušeností svého docela blízkého okolí. Sibr se nedá, pomine blbost, kterou tady napsal a napíše sem další blbost, že zaměstnavateli hrozí pokuta stonásobně větší než zaměstnanci a to v řádech milionů, za to, že zaměstnanec má případně nějaké přestupky na kartě řidiče..
Po opětovném vyvrácení, že je to další blbost, kterou napsal, síbr tady napíše zakladateli vlákna, že se vždy najdou lidé, kteří překrucují skutečnost a obhajují zaměstnavatele, neboť jde o velké peníze. Přitom nikdo, tady na vlákně ani neví, kdo ten zaměstnavatel je, a komu b
nicky
22.08.2019 / 18:52
Přitom nikdo, tady na vlákně ani neví, kdo ten zaměstnavatel je, a komu by si tedy měl říci o ty velké peníze o které, dle síbra, jde, za to, že bude na jeho straně stát, snad to ví jen ten, co založil toto vlákno, a navíc tady ani nikdo žádného zaměstnavatele neobhajuje, jen sem lidé píšou, co si o tom myslí. Dokonce tady nikdo netvrdí, zda za to může zaměstnanec, či zaměstnavatel a nikdo tady ani zaměstnance nepomlouvá a o žádném okrádání tady nikdo nepíše.....
Na závěr to celé sibr svede na zdejší "škodiče" (mezi které se nepochybně řadím i já) a kteří nikomu tady neodporují, pouze sibrovi. A to je ten největší problém, který na tomto foru je....
Zakladatel vlákna se tady stejně nic nedověděl, ani to není možné, když se tady jen oznámí, že zaměstnavatel dluží více než 50 000 Kč a že u něj jezdí auta na OUT až 130 km rychlostí (z čehož technicky vyplývá, že musí jezdit na magnet nebo nějaký vypinač, tedy pokud to nejsou starší Liazky) a hlavně chce vědět, jestli někdo zaměstnavatele postihne a jestli on se to dozví, zřejmě aby jeho duše měla už konečně klid.
Omlouván se všem, za tuto, poněkud deší úvahu.
sibrsibr
22.08.2019 / 19:47
Ještě že je tu Nicky, který přehlédne úvodní slova autora, že není mstivý. Pak Nicky svými teoriemi ochrání všechny zaměstnavatele od proradných zaměstnanců, kteří by si chtěli na cokoli stěžovat. Dokonce i ví, co udělá autor článku, protože ví všechno…
Autor vlákna psal o tom, že mu zaměstnavatel dluží přes 50 000 a že zvažuje možnost obrátit se na úřady. Z jeho řádků je zřejmé, že jeho zaměstnavatel nějak šulí i jiné zaměstnance a úřady. Součet toho jsou ty velké peníze. Velké peníze jsou i milionové pokuty, které hrozí zaměstnavatelům za hrubé, opakované a dlouhodobé porušování zákonů. Zaměstnanci může hrozit jen pár tisícovek a to podle mne jen v těch 28 dnech, od policie. Úřad by řidiče řešil jen v případě, pokud by šlo o zcela svévolné porušování zákonů, ze kterého měl řidič nějaký velký profit, nebo způsobil někomu velkou újmu. Což podle autorova popisu vypadá v tomto případě zcela jinak.
Možná jsem pro zjednodušení použil nepřesnéné slovo „promlčené“ což Nickimu s kolegou dalo obrovskou příležitost rozepsat na toto téma superteorii. Přesto je zbytečné, aby Nicky autora a jeho vlákno, nebo mne, zahlcoval svými dalšími otázkami. Svůj názor, že by autor tohoto vlákna měl raději držet hubu a krok a že on si vlastně za všechno může sám a že by se měl stydět, nebo se raději zahrabat a že jeho zaměstnavatel je vlastně bezúhonný lidumil, co mu nic nedluží a nebo kdyby dlužil, tak je stejně nevinen a každý kontrolní úřad bude hanit stejně jen zaměstnance a že by měl mlčet jinak ho někdo strestá…
To vše už napsal výše. Kdyby tady psal i ten autorův zaměstnavatel, zřejmě by měl na věc stejný názor jako Nicky. Tak mě napadá, jestli je to vše jen náhoda :-)

Stránky: -1-, -2-

PŘIDAT PŘÍSPĚVEK
Přispívat mohou pouze registrovaní uživatelé.

KAMIONACI.com | KONTAKTY | Partnerské weby | letenky | Davat.cz - Dávat legraci | Povinné ručení