VYHLEDÁVAČ
AKTUALITY
Nejnovější fotografie:
Nejnovější forum:
WELL PACK, s.r.o.
Vtip týdne:
Opilci
Náhodné parkoviště:
Por tRadomsko
Uživatelé na chatu:

ANKETA
Do které z těchto zemí jezdíte nejraději?

ČLÁNKY - OSTATNÍ

Jak se stát řidičem kamionu

Dnešní svět je plný možností. Některých lze dosáhnout snadno a některých těžkou prací a obrovskou snahou. K některým je spíše potřeba se dobře narodit a mít dobré známé. Stát se kamioňákem však nepatří mezi těžko dosažitelné cíle a je možností, jak zdánlivě obyčejný člověk může začít vydělávat relativně velké peníze.

Jak se stát řidičem kamionu?

  • Prvním krokem k tomu, aby jste se stali řidičem kamionu, je získat řidičský průkaz skupiny B (oprávnění pro řízení osobního automobilu), pořídit si auto a být dobrým řidičem. Mít hodně naježděno a být dobrým řidičem sice není podmínka a stát se řidičem kamionu můžete, ikdyž jste osobák nikdy neřídil, avšak pro společnost a převážně pro vaše sebevědomí a dobré budoucí výsleky za volantem bez nehod, je vhodné a fér orientovat se v silničním provozu.

  • Dalším krokem jak se stát řidičem kamionu je udělat si řidičský průkaz skupiny C, to jest oprávnění pro řízení nákladního automobilu bez přívěsu, návěsu. Tedy např. Avie.

  • Třetím krokem, vlastníte-li už řidičský průkaz s oprávněním skupinami B a C, je nutné udělat si tzv. Éčko - označení přívěsného vozíku. Vy budete potřebovat skupinu C+E, zjednodušeně řečeno KAMION, souprava tahač+návěs. S tím můžete řídit cokoliv (nepočítám traktor a autobus).

  • Chcete-li řídit kamion profesionálně, jako zaměstnání, a to jistě chcete, je nutné udělat si profesní průkaz. Bez něho můžete řidit nákladní vozidlo pouze soukromě, např. když si něco sami stěhujete, jedete s obytným návěsem na dovolenou, atd. Zpočátku snadno získatelný a levný profesní průkaz dnes stojí hromadu peněz a musíte absolvovat několik týdnů školení (Nad 21 let absolvujete 140 hodin školení, 18-21 let 280 hodin).

  • Od roku 2004 musí mít každý kamioňák psychotesty. Nemusíte se bát, 99 procent z vás (odhadem) testy projde. Licencovaný psycholog si řádkou testů ověří pouze, zda nejdo o "úplné blbce". Musíte mít aspoň torchu postřech, umět se aspoň trochu soustředit, být aspoň trochu inteligentní, alespoň trochu chytrý. Spojení aspoň trochu udávám z toho důvodu, že nejde o nic těžkého a opravdu se nemusíte bát. Důležité je dokázat, že nejste za volantem vozu nebezpečný.

  • Budete potřebovat také digitální kartu do tachografu, která ukládá dobu řízení. To už je maličkost.

  • Výborně. Jste připraven stát se řidičem kamionu. Teď je na vás najít si práci, což zpočátku bez praxe bývá těžké. Doporučuji začít jezdit na malém autě (do 7.5 tuny), alespoň jeden nebo dva roky, nejlépe s ježděním do zahraničí, a teprve potom jít na velké. Já osobně jsem za tříletou praxi na malém iveku vděčný a Bůh ví, jak by to dopadlo, kdybych šel rovnou na kamion. Bylo by také dobré jet pár jízd se zkušeným kamioňákem. Skočit do kamionu jen tak na blind je nebezpečné pro okolí, nebo minimálně tak zkusíte obrovský tlak na nervy a většinou se to neobejde bez menších nehod.

Kolik stojí stát se řidičem kamionu

První řidiči kamionu se rodili na vojně, kdy jim štědrý komunistický režim zaplatil vše potřebné. Na přelomu milénia a pár let potom se vše dalo pořídit relativně levně. Dnes už bohužel nejde o levnou záležitost. Kolik stojí stát se řidičem kamionu jsem se pokusil shrnout v tabulce. Jde o orientační ceny v roce 2014.

skupina B9000,- Kč
skupina C16000,- Kč
rozšíření na skupinu C+E   8000,- Kč
profesní průkaz25000,-
psychotesty2000,-
digitální karta700,-

Chcete-li se stát řidičem kamionu, bude vás to stát kolem 60 tisíc Kč. Pokud se budete hodně zajímat o ceny a hledat vždy tu nejnižší, přitom na nic nebudete spěchat, vše by se možná dalo udělat do 50 tisíc. Ale ví Bůh..
KAMIONACI.com | KONTAKTY | Partnerské weby | letenky | Davat.cz - Dávat legraci | Povinné ručení