VYHLEDÁVAČ
AKTUALITY
Nejnovější fotografie:
Nejnovější forum:
Volumo
Vtip týdne:
Opilci
Náhodné parkoviště:
Aire des Brotteaux
Uživatelé na chatu:

ANKETA
Do které z těchto zemí jezdíte nejraději?









ČLÁNKY - OSTATNÍ

Na co si dát pozor při sjednávání pojištění vozidla

Je úplně jedno, jestli zrovna pojišťujete svůj kamión, rodinné auto, nebo motorku, vždy je potřeba si na některé věci dávat pozor – většinou z toho důvodu, abyste nepřišli o majlant. Jaké největší chyby můžete udělat a jak se jim vyhnout?

1. Nízký limit

Velmi komplikovanou otázkou je volba pojistného limitu. Zákon stanoví alespoň minimum, které je 35 milionů korun pro škody způsobené na zdraví a majetku. To není málo, pokrývá to drtivou většinu škod, které jsou z povinného ručení hrazeny. Stává se však, že škody při dopravních nehodách jsou i mnohonásobně vyšší, než jak je nastaven minimální limit. Pro škody na vozidlech je zpravidla dostačující. Možná to zní drsně, ale „nejdražší“ není odškodnění při zavinění smrti – to je vyčísleno zpravidla na několik set tisíc korun. Mnohem vyšší částky, v řádech milionů a desítek milionů, jsou přisouzeny zpravidla takovým osobám, které v důsledku dopravní nehody například ochrnou. Život takového člověka totiž dál pokračuje a je finančně náročný – ušlá mzda do konce života, náklady na mnohaměsíční náročnou léčbu a číslo 100 milionů není nedosažitelná. Ostatně i kvůli tomu nabízejí naše pojišťovny limity až do výše 150 milionů.


Rada: nižší limity se doporučují svátečním řidičům a vyšší těm, kteří za volantem stráví času více. Nebojte se vyšších limitů, na pojistném se příliš neprojeví, viz rychlá kalkulace povinného ručení.

2. Nedostatečné asistenční služby

Bývá dobrým zvykem, že pojišťovny k povinnému ručení zdarma přidávají i asistenční služby. Ty se hodí, když potřebujete odtah, vyproštění vozidla, nebo jeho opravu, případně přenocování v hotelu kvůli poruše vozidla, nebo jeho otevření při zabouchnutí klíčků. Spektrum asistenčních služeb je opravdu široké, ale v základním balíčku jich je většinou pouze zlomek, navíc s minimálními limity. Informujte se proto, jaké asistenční služby (a limity) jsou v ceně pojištění, abyste si je případně mohli připojistit – jde o stokoruny ročně, které mohou ušetřit desítky tisíc.


Rada: mějte číslo na svou asistenční službu vždy po ruce a nikdy si nenechte „pomoci“ od takzvaných lovců nehod, kteří se slétají jako supi k dopravním nehodám a za velké peníze vás ochotně odtáhnou. Existuje sice mnoho asistenčních společností, které fungují korektně a k hrazení svých nákladů využívají plnění z pojištění viníka nehody, ale v šoku po nehodě nemusí být rozdíl na první pohled zřejmý.

3. Povinné ručení versus havarijní pojištění

Pojišťovny čím dál častěji prolínají rozsah služeb havarijního pojištění a povinného ručení. Na zákonné pojištění vozidel tak nabalují konkrétní služby z havarijního pojištění, které zvyšují cenu a chrání přinejlepším diskutabilně. Hlavní výhodou havarijní pojistky je totiž komplexní ochrana při volbě all-risk variant, která pokrývá většinu myslitelných událostí, které se vašemu vozidlu mohou přihodit. K povinnému ručení vám ale přidají maximálně tak ochranu před živelní událostí a srážkou se zvěří, mnohdy navíc s nedostatečnými limity plnění.


Rada: chcete-li nadstandardní ochranu, sjednejte si raději havarijní pojištění, než polovičatá připojištění k povinnému ručení. Více informací o povinném ručení získáte na portálu pojisteniproauta.cz.




KAMIONACI.com | KONTAKTY | Partnerské weby | letenky | Crochet | Davat.cz - Dávat legraci | Povinné ručení