VYHLEDÁVAČ
AKTUALITY
Nejnovější fotografie:
Nejnovější forum:
Autoškola
Vtip týdne:
Opilci
Uživatelé na chatu:

ANKETA
Do které z těchto zemí jezdíte nejraději?

ČLÁNKY - OSTATNÍ

Vyplatí se vám havarijní pojištění

Remcaje na povinné ručení kvůli faktu, že je povinné a stojí peníze, mnoho lidí ani neuvažuje o tom, že by si třeba mohli svoje vozidlo pojistit ještě více. Člověk trochu znalý a uvažující ale dobře ví, že platby na zákonné pojištění vozidel se mohou tisícinásobně vrátit, stejně jako pojištění nákladu. Jak je to ale s havarijním pojištěním? Při leasingu nebo úvěru na vozidlo je zpravidla povinné, ale i tak je tímto způsobem pojištěna pouze asi pětina všech vozidel.

Nejen pro bohaté

Havarijní pojištění už léta nemá punc luxusu. Zlevnilo natolik, že pojistné za základní varianty se u internetových prodejců blíží k tisícikoruně ročně. Jen pro představu, průměrné pojistné u povinného ručení je kolem 3 000 Kč.

Nadpis ale naznačuje i další problém, konkrétně závislost majitelů na jejich dopravním prostředku. Ta je u méně movitých řidičů mnohem vyšší. Bohatší řidič si při zničení svého vozidla může snadněji pořídit nový, ať už díky většímu prostoru k „uskromnění se“ při výběru vozu, nebo obecně svým finančním možnostem. Každý by si tedy měl odpovědět na otázku „Co by se stalo, kdybych dnes o svůj vůz bez náhrady přišel?“

All-risk

U havarijního pojištění je nutné rozlišovat, zda jde o takzvaný all-risk, který kryje všechna základní rizika (havárii, krádež, vandalismus a živelní škody), nebo pouze o méně obsáhlé varianty omezené třeba jen na havárii, nebo krádež. S all-riskem se vyhnete tomu nejhoršímu pocitu, který vás může při sjednávání potkat: platíte drahou pojistku a zrovna se vám přihodí událost, na kterou pojištění nejste a peníze za pojistku i za auto jsou pro vás promrhanou investicí.

Samozřejmě, existují situace, kdy se vyplatí krýt i konkrétní riziko, proto je třeba nad sjednávaným havarijním pojištěním přemýšlet s ohledem na vaše potřeby.

Povinné ručení ho nahradit nedokáže

Ačkoliv pojišťovny nabízejí některé prvky z havarijního pojištění i v rámci povinného ručení, prozatím jde o nabídku naprosto nedostatečnou a spíše vychytralou – pojišťovnám se zvedne výběr pojistného a řidič je chráněn pouze proti zlomku nebezpečí, která na něho při jízdě číhají. Jak tedy zjistit, jestli havarijní pojištění potřebujete, nebo jde o zbytečnost? Zkuste si odpovědět na následující otázky:


  • Co se stane, když přijdete o své auto a pojišťovna vám nedá ani korunu?

  • Jezdíte autem často? Čím více, tím vyšší je samozřejmě pravděpodobnost havárie.

  • Kolik by vás havarijní pojištění stálo? Můžete to zjistit společně s kalkulací cen povinného ručení na internetových srovnávačích.

  • Parkujete někdy na nehlídaných místech, mimo garáž a podobně? Pojištění auta proti krádeži není nejlevnější, ale může se mnohonásobně vyplatit, protože bez havarijního pojištění nemáte nárok na náhradu škody.


23.1.2013 povinnerucenisrovnani.comKAMIONACI.com | KONTAKTY | Partnerské weby | letenky | Crochet | Davat.cz - Dávat legraci | Povinné ručení