VYHLEDÁVAČ
AKTUALITY
Nejnovější fotografie:
Nejnovější forum:
WELL PACK, s.r.o.
Vtip týdne:
Opilci
Náhodné parkoviště:
Autohof Alfeld TOTAL
Uživatelé na chatu:

ANKETA
Do které z těchto zemí jezdíte nejraději?

ČLÁNKY - OSTATNÍ

Řidič a jeho zdraví

Pokusím se nastínit jak si za volantem zachovat pevné zdraví jak jen je to možné.


Jak sami víte, naše profese není zrovna procházka růžovou zahradou a patří mezi ty, které se nemale promítnou na našem zdraví, pokud s tím nebudeme něco dělat. Faktorů negativně ovlivňující zdraví za volantem je několik a jsou všeobecně známy: Málo pohybu, špatná strava, stres, slabá hygiena, nedostatek odpočinku a spánku, kouření, nadměrné pití alkoholu. Jako řidič kamionu jste s většinou těchto nedostatků spjati více než ostatní a proto se vás pokusím přesvědčit, aby jste se snažili o své zdraví více dbát a později nemuseli litovat.

Málo pohybu

Řízení je sedavé zaměstnání. Většina z Vás více času řídí než nakládá a vykládá, tzn. sedí na zadku bez špetky pohybu. Večer zastaví, jdou se vedle kabiny vymočit, vrátí se dovnitř a jdou spát. Když nepočítám vykládky, nakládky a chůzi na toaletu a zpět, obejdou se téměř bez pohybu a to je jedna z největších chyb zachování zdraví. Najděte si semtam čas na malou procházku, vozte sebou činky a cvičte, dělejte kliky na návěsu..cokoliv, co vám dodá více pohybu. Není na škodu se každé ráno, nebo po každé jízdě protáhnout..udělat si základní protahovací cviky známe z tělesné výchovy. A víkend, pokud je hezké počasí, jděte na delší procházku, do bazénu, na kolečkové brusle, je jedno jaký pohyb vás napadne, ale proboha neseďte sobotu neděli zavření v kabině!


Bez nedostatku pohybu trpí především záda, ochabujou svaly, kosti, srdce. Celé vaše tělo pohyb potřebuje.

Nedostatek odpočinku a spánku

Přepínání sil, málo odpočinku a spánku, s tím se většina z vás setkala. Znáte to.. máte jet v neděli ve 22:00 a vydržet celou noc. Ať se snažíte jak chcete, během dne se vám nedaří usnout, odbyde 22 hodina a je před vámi celá šichta až do rána. Kolem 3tí hodiny už za volantem usínáte, ale přepínáte se, protože musíte dorazit na vykládku. Někteří borci pak ještě hodí magnet a jedou dalších několik hodin. A vůbec porušováním AETRu trpí především vaše zdraví. Pokud jste ve firmě, ve které si bez porušení AETRu (resp.nařízení č.561) nevyděláte, proto svůj organismus pro výdělek přetěžujete, zvažte jestli to má pro vás smysl. Peníze nejsou všechno a určitě se najdou dopravci, u kterých si vyděláte odpočinutí. Snažte se tedy tělu odpočinek a spánek dopřát.
Další věc je vybírání dovolené. Někteří z vás jezdí celý rok nonstop, aniž by si vybrali týden volna. Ani to není pro zdraví vhodné.


Bez nedostatku odpočinku a spánku dochází k narušení metabolismu, narušení imunitního systému, mozek přestává fungovat správně, narušena je vaše psychyka, vystavujete se riziku infarktu, cukrovky a dalším nemocem.

Strava

Pokud to jen bude možné, snažte se i během této bezvolnočasové práce plnohodnotně jíst. Vím, že to není jednoduché, ale pro zdraví je plnohodnotné jídlo potřeba. Jestliže nemáte čas, nebo jste po zastavení unaveni si uvařit, obětujte několik euro alespoň jednou, dvakrát týdně a dejte si pořádnou večeři. Všeobecně je známo, že strava by neměla být jednotvárná ( chleba s paštikou, salémem a konzervy celý týden nedělají dobrotu ) a měla by obsahohovat ovoce a zeleninu. O zdravém jídle je napsáno mnoho knih a článků. Chcete-li tělu dopřát zdraví, pokuste se nad stravou v kamionu zamyslet a změnit věci k lepšímu. Nákup na pracovní cestu tak udělejte s rozvahou a přidejte některé prvky potravin, které zdraví prospějou. Doporučuji nechat si od manželky, nebo sám, uvařit jídlo do sklenic alespoň na pár dní, které si můžete kdykoliv ohřát a žaludek tak bude mít teplé jídlo. Atd.. atd.. jistě si sami poradíte jak změnit stravovací návyky k lepšímu, když budete chtít.

Špatnou stravou zanášíte celé tělo, zdravá strava dodává celému tělu potřebné prvky k regeneraci a správnémů fungování. Opravdu špatnou stravou trpí zejména žaludek a zbytek trávící soustavy.

Tekutiny

Pro zachování zdraví je důležité mít dostatek tekutin. Tělo se vodou pročišťuje. 60 procent lidské váhy tvoří voda. Bez přijmu tekutin trpí tělo celé a bez něj vydrží člověk při životě pouze 3 dny. A tak je pro zdraví logické tekutiny doplňovat. Doporučuje se 1.5 litrů denně.

Stres

Kamion a stres jdou ruku v ruce. Jako by se majitelé a dispečeři vyloženě snažili vás co nejvíce vystresovat. Ovšem plňit své úkoly zodpovědně neznamená plnit je na úkor velkému stresu. Každý reálně splňitelný úkol nevyžaduje nadmíru úsilí. Jak se říká, spěchejte pomalu. Kdo jedná rozvážně, udělá více. Pokud se zbytečně stresujete, zkuste se více uklidnit, brát věci s větší pohodou. Mylím, že pokud se stresujete jako řidič, pravděpodobně se budete stresovat i v jiných životních situacích. Stres negativně ovlivňuje vaše zdraví. Následkem nadměrného stresu může být infarkt, mozková mrtvice, a další.

Slabá hygiena

Nevím jak moc ovlivňuje zdraví, zanedbává-li člověk vlastní mytí, a tak myslím, že pokud se na částech těla vyloženě neobjevují plísně, není každodení koupání pro zdraví až tak důležité. Pro větší pohodu, pocit a jak na vás kouká okolí je samozřejmě lepší se koupat co nejčastěji. Zaměřím se hlavně na zuby. Nechcete-li mít v budoucnu problémy se zuby, což není ani trochu příjemná věc (kor chytne-li vás zub někde na cestách), je velmi důležité si i přes nedostatek času a pohody v této práci čistit zuby každý den (usazené jídlo na zubech pomalu ale jistě zuby ničí) a najít si volno pro občasnou návštěvu zubaře.

Kouření, nadměrné pití alkoholu

Velmi stručně: Nekuřte, pijte s mírou.Snad jsem článkem alespoň jednomu z vás ušetřil jedinou minutu života.. :)

Daniel Lynn, 6.3.2013
KAMIONACI.com | KONTAKTY | Partnerské weby | letenky | Davat.cz - Dávat legraci | Povinné ručení