17.08.2015 / 21:22
Vysoká teplota v kabině - legislativa.
Nesetkal se někdo s pracovně právní otázkou "teploty na pracovišti", tedy v kabině auta? V souvislosti s letošními vedry si v tom chci udělat jasno. Zatím vše nasvědčuje tomu, že v 38C a autě bez klimatizace NELZE!!! Víceméně mi jde o zjištění, zda někde existuje nějaká vyjímka pro řidiče, nebo se prostě na předpisy systémově kálí...
18.08.2015 / 12:04
Jo, při vysokých teplotách na pracovišti máš nárok na tzv. "ochranné nápoje", v praxi pak se jedná o balenou neperlivou vodu...
S tím,ze na bývalem pracovišti to dovedli k dokonalosti tím, že člověk má vypít za den 2litry tekutin, tzn. když pracuješ za den jen 8 hodin, dvoulitrová flaška ti vystačí na 3 dny, pokud ovšem teplota VENKU ve stínu každý z těchto dnů překročí 35 stupňů.
Takhle se šetří. Ale že 3 roky(3 zimní sezóny) nešli zavřít vstupní dveře do vytápěné budovy, to nikoho netrápilo...
18.08.2015 / 13:30
Poslední úprava k věci je nařízení vlády ze dne 29.2.2012 o ochraně zdraví při práci.
Řízení auta lze uvažovat v kategorii II - sedavá práce s pohybem obou rukou.
Pro tuto práci je zaměstnavatel zajistit letní teplotu na pracovišti 20-27 C.
Při překročení 30 je povinen "vhodně upravit pracovní podmínky", např. zkrátit pracovní dobu, nebo poskytovat tekutiny, ztracené dle příslušné tabulky nařízení (ochranný nápoj). Např. řidič MHD má při 35C nárok na cca 3,5l za směnu.
Zlomová teplota na pracovišti je 36 C, kdy je zaměstnavatel naprosto jasně POVINEN spustit režim střídání práce a bezpečnostních přestávek (v chladném prostředí..ha..ha) dle přílohy 1, části B nařízení.
O to jde...Sankce do 1 000 000 Kč.
Předpis je poměrně složitý, nenašel jsem nic, co by naznačovalo nějaké vyjímky pro kabinu auta, naopak je spousta faktorů, které mohou podmínky ještě přitvrdit. Např. řízení počítat jako "venkovní prostředí", protože na řidiče může prát slunce oknem, nebo je venku při nakládkách. Pracovní dobu třeba 13 hod samozřejmě tento předpis ani NEUVAŽUJE... :)
Vychází mi z toho, že kupovat zaměstnanci auto bez klimatizace je docela risk.
P.S. Kdo třeba ví, že v autě s klimatizací je přesně stanovena teplota, na kterou musí být klimatizace nastavena...???
22.08.2015 / 19:42
Podobných problémů je v MKD mraky a stále přibývají se stále častější praxí, kdy řidiči střídají několik aut i během jediného turnusu.
Například:
- Fasujete přikrývky a ložní prádlo (spacáky), pokud spíte v kabinách?
- Jak vám zaměstnavatel zajišťuje čištění pracovních pomůcek, montérek a ložního prádla?
- Jakým způsobem zaměstnavatel zajišťuje, aby při vystřídání byla kabina v nezávadném stavu z hlediska hygieny?
Určitě lze vzpomenout další, ale je to zbytečné, pokud řidiči nemají zájem, nebo ochotu to řešit. Pokud chtějí, budou muset se zaměstnavatelem jednat na základě odborného posudku konkrétní situace od odborníka s kulatým razítkem. Pro jednotlivce je to docela drahé (jednotky tisíc). Levné a reálné je to v případech, kdy se na to složí alespoň několik zaměstnanců.
Právní stránku věci, při možném sporu se zaměstnavatelem je pak možno hradit z pojištění DAS.