26.01.2016 / 00:14
podmínky spoluprace
Stále se to tu mele dokola ale nikdo tady ještě nedal poradne v kostce Ce je potřeba si se zaměstnavatelem dojednat tak aby jsme dostali na co máme nárok. Aby se nám nestávalo známé když ptáčka lapají.
Tady si pravděpodobně přijde na sve Sibr :-)
V což taky doufám Protože i když je tu casto osočován tak se musí nechat ze tím jak do dáných problémů reje tak dost otvírá oci i jiným.
Co si kdo z toho pak veme je ciste na nem.
Samozřejme to o informace je určitě dobře si vyhledat i na netu v ipříslušném zákoníku :-)
27.01.2016 / 04:26
Myslim, ze dojednavat muzem co chcem, ale dopravce te stejne zaplati podle sebe. Ty se pak s nim muzes akorat soudit o to, o co te okradl.
27.01.2016 / 08:22
A o to právě jde
27.01.2016 / 15:58
tak já osobně mám k sobě svou účetní tu bych doporučoval si pořídit asi každý ( co neví zjistí) nevědčí osvětu bych asi dal v pořizování správných materiálů v průběhu práce ono když je to vše jak má bejt i právník to z radostí veme i zdarma on to královsky dostane zaplaceno od dané firmy některé už na soud ani nečekají a po klasickém vyhrožování potichu zaplatí z doložkou o mlčenlivosti
spíš bych se věnoval zajištění kvalitních a potřebných materiálu k žalobě o nevyplacenou mzdu ( příplatky, přesčasy, nesrovnalosti v odpracovaných hodin, řádné a platné pracovní smlouvy, neposkytnutí BOZ ani jejich prvkům, a jiné)
ono todle spíš ponaučí dopravce že je hloupej řidič muže pokousat a že je to stojí více neš krácení mzdy
30.01.2016 / 02:48
Přijdu si na své? Jako že by mě bavilo opisovat, co jsem již dříve napsal?
Zde i na TF a fóru SŘ je možné vytáhnout příspěvky podle nicku a každý si o tomto obsáhlém námětu může najít tisíce řádků, které jsem od roku 2009 napsal. Samozřejmě před lety bylo méně informací než dnes. Přibývá řidičů, co již nechtějí jen tupě hltat kilometry za nějakou výkonnostní odměnu dle pravidel zavedených před 20 lety a dříve. V dobách, kdy řidiči VKD vydělávali pětinásobek průměrné mzdy a MKD daleko více, na nějaké té dietě, nebo přesčasu nezáleželo. Dnes je doba jiná. Pětinásobek průměrné mzdy by dnes bylo cca 120 000,- měsíčně. A kdo z vás tolik vydělává???
Takže nezbývá, než se vrátit do dob, kdy se ještě zaměstnavatelé báli porušovat zákony a mzdové předpisy, aby bylo možné nějak podle platných zákonů spočítat jakou má práce řidiče hodnotu.
Támhle stávkují autobusáci s nepravidelnými směnami, kteří mají cca 80,- Kč/h. Támhle čekají řidiči, až se uvolní místo ve firmě, kde se dělají pravidelné osmičky za cca 150,- Kč/h. Támhle zase pokřikuje hrdina kamioňák, že jezdí MKD za „třicetník“. Autobusák dělá co může, od rána do večera trhačky, aby vydělal aspoň 25. Na pravidelných osmičkách vydělají 25 s prstem v nose a mají čas na svoji rodinu. A tiráci sedí v autech celé měsíce, aby měli o pár kaček více. Takže práce řidičů je oceňována různě a řidiči si taky různě cení svůj čas.
Když řidiči dělají přesčasy za 80,- Kč/h, tak jim nikdo nemá motivaci přidat, protože se vše odveze.
Když půjdou na přesčas pouze za větší mzdu, může mít zaměstnavatel důvod jim přidat.
Pokud řidiči věří, že plat ve smlouvě je za „měsíc“ a nevšímají si, že ve smlouvě i Zákoníku práce je uveden měsíční plat za 40h týdně, tak jim není pomoci…
Se zaměstnavatelem tedy není nutno nic zvláštního dojednávat. Každá pracovní smlouva musí být dle ZP. Případná ustanovení, která jsou v rozporu se ZP, jsou neplatná, i když jsou podepsána. Mzda má dvě složky. Takzvanou nárokovou (hodiny, příplatky) a nenárokovou (prémie, odměny). V žádném případě nemohou být nárokové složky zahrnuty v nenárokových (přesčasy a příplatky v prémiích a odměnách). Nároková složka mzdy nemůže být ani nijak krácena.
Je to tedy o tom co napsal Frenk a taky o tom jak se kdo umí bránit šikaně.
Obojí je skoro nemožné, pokud nemáte pojistku právní ochrany.
04.02.2016 / 12:00
Snad se tady hodí doplnit, že v předešlých letech několik řidičů u různých zaměstnavatelů už odmítalo pracovat a následně čekat, kolik a jestli vůbec jim zaměstnavatelé za práci zaplatí, nebo nároky pak zdlouhavě a složitě dokazovat a draze vymáhat prostřednictví advokátů a soudů. Aby jejich nároky na mzdu a cestovní výdaje byly nesporné, začali důsledně uplatňovat své právo a požadovat od zaměstnavatele výzvu a informace k pracovním cestám písemně i zálohy v plné výši předpokládaných výdajů a diet předem podle §84, §153 a §183 ZP. Bez toho prostě odmítali na pracovní cesty odjíždět.
Protože zaměstnavatelé dobře vědí, že je pak vymáhání daleko jednodušší, zdráhali se tyto písemnosti vydávat s klasickým odůvodněním: „tohle se nikdy nedává, jsi líný a nechce se ti makat“ a reagovali různě. Např. nepřidělováním práce a nevyplacením mzdy, případně vyplácením jen náhrady mezd, okamžitým zrušením PP pro hrubé porušení pracovní kázně, výpovědí pro údajnou nadbytečnost, či jiné většinou vymyšlené důvody.
Jednotlivé případy se samozřejmě trochu liší a dostávají se postupně k soudům. Všichni mají běžné pracovní smlouvy. Někteří to hradí ze svého, jiní z pojištění právní ochrany. Můžete si typnout, zda soudy rozhodnou, že je to porušení pracovní kázně, nebo neomluvená absence, nebo jestli zaměstnavatelé spory prohrají a budou muset doplácet náhrady mezd. Případně jestli spory dopadnou jinak.
12.02.2016 / 22:57
Tohle mi uplne štaci :-)
09.03.2016 / 21:10
Tak si povídám o hodinách a přesčasech i cestovních náhradách s kolegou u piva a on říká:
„Platěj mě od fakturace, ale skoro třicetník vydělám. Peníze potřebuji, tak proč bych šel do fabriky, kde vydělám méně.“
Nechápavě na něj koukám a ptám se?
„Proč do fabriky? Vždyť jsi stále na cestách, doma moc nepobudeš. Jen na hodinách a dietách musíš oficiálně vydělat daleko více, než z nějaké fakturace, nebo fabrice.“
Odpovídá:
„Ale oficiálně mi nikdo nezaplatí!“
Přišla servírka, sečetla účet a vyhrkla částku. Zaplatili jsme i s dýškem a jdeme pomalu spát.
Pak mi to došlo: Kdyby ta servírka neuměla spočítat účet, bála by se stejně jako můj kolega a neřekla by si o určitou sumu, tak bychom ji asi taky zaplatili méně…
10.03.2016 / 00:57
sibrsibr: občas s Tebou nesouhlasím, ale tenhle příspěvek sednul jak nočník na pr.... / inscripto já vím, že máme mluvit slušně, všímáš si doufám jak mi to jde /. Faktem ale j to, že hromada z nás už si několikrát naběhla, a pokud najde slušnou firmu, která třeba platí pozdě, ale platí, tak drží hubu a krok, a čeká, co se nasype do misky. Ono je to, a to si málokdo přiznáme, i o strachu. A taky málokdo ví, které doklady si má schovávat pro případný soudní spor. Já jsem po první skoro jednoleté zkušenosti s tím málem nadobro seknul. V životě jsem nezažil, aby mi zazvonil mobil, a mě se udělalo doslova špatně. Dal jsem si dva měsíce prázdnin, a zažil jiné chování, a doufám, že vydrží.
10.03.2016 / 15:50
Dami,
s přispívateli jako ty je to těžké :)
Nikdy není jisté, jestli píšete s „nadsázkou“ jak tomu říkáte. Nebo opravdu vyjadřujete upřímný vlastní názor. Taky se neustále šťouráte v posuzování osobností jiných nicků, ale sdělovací obsah příspěvku vám často uniká. Nejraději máte, když jiní píšou to, co chcete číst a nejlépe když to ještě napíšou takovým stylem, aby se vám to líbilo. Ve svých příspěvcích nejčastěji sdělujete ostatním, jestli se vám názor ostatních líbí, nebo nelíbí.
Myslíte si, že váš názor na kohokoliv je natolik důležitý, že musí být zmíněn v každém vašem příspěvku?
Není lepší psát názory na něco, než na někoho?
Pokud jde o ten strach, který zmiňuješ, tak máš pravdu. Řidiči se často bojí více, než staré báby.
Tento článek by se ti mohl líbit, včetně některých reakcí pod ním:
http://www.novinky.cz/krimi/397268-urazel-nadrizeneho-a-dostal-vypoved-soudy-se-ho-zastaly.html
Ohledně, těch dokladů to není až tak složité. K dokazování hodin stačí karta řidiče, ze které si necháš udělat vlastní evidenci pracovní doby. Nejlépe někým, kdo tomu rozumí. Na základě ní, ti nezávislá účetní firma udělá vlastní přepočet mezd. Rozdíl žaluješ.
…z rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 21 Cdo 3989/2011 (Prokáže-li zaměstnanec ve sporu o zaplacení mzdy, že mu vznikl pracovní poměr, ubrání se zaměstnavatel proti zaměstnancově tvrzení, že pro něho v určité době vykonal práci, jen jestliže bude tvrdit a prokáže-li, že podle jím vedené evidence pracovní doby zaměstnanec v této době nepracoval…
Volně zjednodušeně přeloženo do naší řeči:
když daty z karty doložíš odpracované hodiny, zaměstnavatel by musel tvé důkazy vyvrátit. Jak asi???
Pokud jde o doplacení diet, tam už může být složitější dokazovat, jakou dobu jsi v zahraničí strávil. Proto je nutné před odjezdem trvat na písemném vydání pokynů, podle výše uvedených §§§ ZP a vést si vlastní záznamy o pohybu, které je vhodné nějakým způsobem zdůvěryhodnit. Třeba písemným svědectvím kolegů, které potkáváš po parkovištích, selfíčky z firem (nejlépe pod hodinami s datumem), kopiemi CMR a nevím, co všechno se dá ještě vymyslet.
11.03.2016 / 01:06
sibrsibr: se mnou to nikdy nebylo jednoduchý to přiznávám, a shodli by se na tom i obě bývalé manželky. Ale jinak by to tady bylo takový suchopárný. Zase nejsem nasírací typ, takže leccos snesu. A teď vážně. Já si také myslím, že nějaké kopírování papírů je pitomost, protože karta mluví sama za sebe. Ale kdo ti ji okopíruje, resp. ti z ní udělá záznam, který bude akceptovat soud.
11.03.2016 / 09:24
Dami,
dobrá otázka. Velice důležitá pro každého, kdo nechce otročit za babku a je schopen své peníze obhájit u soudu.
Kopii kódovaného souboru z karty řidiče, ti je schopen udělat každý servis, který se zabývá i tachografy. Také ti ho převede do formátu excel, abys ho mohl otevřít a číst v obyčejné excelovské tabulce na jakémkoliv PC. To potřebuješ, abys mohl udělat svou (řádnou) evidenci pracovní doby.
Pro případ, že protistrana bude zpochybňovat tvé záznamy, musíš pro potřeby soudu uchovat kartu řidiče včetně dat. Abys mohl dále jezdit a nepřepsal si aktuální data na kartě řidiče novými zápisy z tachografu, požádáš na odboru dopravy o vydání nové karty z důvodu uchování dat pro potřebu soudu. Vystaví ti novou a podobně jako při ztrátě karty starou nevrátíš. Nemůžeš ji už nikdy používat, ale budeš ji mít připravenu pro případ, že by soud určil soudního znalce, který bude posuzovat věrohodnost dat.
Bližší postup stejně konzultuješ s advokátem. Předpokládám přes pojistku právní ochrany. Pokud nemáš připojištění na znalecké posudky, může se stát, že budeš muset zaplatit zálohu na posudek soudního znalce. Ta ti bude vrácena žalovaným až po vítězném rozsudku. Kolik stojí připojištění na znalecké posudky nevím. Záloha na posudek může být 5 tisíc i více. Tu určuje soud.