Souhlasit se zaplacení škody zaměstnavateli, pokud mám pochybnosti o jeho správném postupu?
Dle zákona, pokud dojde ke škodě, je zaměstnavatel povinen doložit všechny skutečnosti a písemnosti, které ho vedli k rozhodnutí, že je zaměstnanec povinen škodu, nebo její část uhradit a v jaké výši. Následně s tím seznámí zaměstnance, který má možnost se bez nátlaku poradit třeba s advokátem a rozhodnout se, zda se závěrem zaměstnavatele souhlasí plně, z části, nebo vůbec.
Pokud zaměstnanec se zaměstnavatelem nedojdou ke vzájemné shodě, věc rozhoduje soud. Ten se zabývá také tím, zda zaměstnavatel přijal předem všechna opatření, která by vzniku podobných škod zabránila. Vis povinnosti zaměstnavatele ze zákoníku práce.
Do skončení jednání o zaplacení škody nesmí zaměstnavatel zadržovat zaměstnanci jakoukoliv výplatu nároků. Protiprávní zadržení výplaty čehokoliv je samozřejmě neoprávněný nátlak zaměstnavatele na rozhodnutí zaměstnance. Podobně budou zřejmě posuzovány i výhrůžky typu, dáme ti výpověď, zařídíme že už tě nepřijme jiný zaměstnavatel v oboru, tady do práce už nechoď, naši právníci tě utlučou a zaplatíš více. Proto je dobré jednání se zaměstnavatelem nahrávat.
V zájmu vedoucích často bývá spíše prosazení zájmu zaměstnavatele, než objektivní posouzení situace. Je tedy zřejmé, že jakákoliv diskuse o oprávněnosti náhrady škody zaměstnancem v kanceláři nadřízených, aniž by měl k dispozici závěrečnou zprávu zaměstnavatele se všemi doklady a možnost porady s advokátem, nemůže mít pro zaměstnance žádný pozitivní přínos.