09.12.2017 / 22:38
NOSTALGIE starého šofera
Zdravím na fóru všechny, co máte nostalgické vzpomínky na vaše jízdy. Jedná se zejména o ročníky od roku 1960. Nechtěl bych tady psát, co by bylo kdyby .. Jen opravdu vaše zkušenosti. Myslím to tak, že budeme hovořit o práci řidiče nákladního vozidla. To jak probíhala jízda, opravy na cestách, celní kontroly, nehody. Zejména V.I.P . bude jízda do zemí SSSR a jízda ve válce a hlavně cesta přes Srby a Chorvaty. Zajímavá bude Albánie a další místa vojenských konfliktů. Jedná se o jízdy v roce 1990 - 6 po Srbsku a další země. Jízda pro US Cargo - zásobování jednotek NATO a válka v Kosovu ( 1998 ).
Sám mám dost dobré zážitky. Bohužel, těch co to zažilo stále ubývá. Věřím, že ti co začínají nebudou tohle číst, proč ? Já taky neumím na počítači dělat jako oni. Je to jen o tom, že pokecáme ... nic víc.
Prostě ta normální NOSTALGIE starého drivera, který čekal na hranicích několik dní bez sociálního zázemí a TV v kabině.
Čekám na každý anonym, jak tohle téma pošpiní. To bude jen vizitka pro ty naše nový kolegy, co je v jejich řadách, či kdo jim chce uškodit.
Přeji dobré počtení . - Trailor -
10.12.2017 / 11:18
Naopak, co jsme to nezažili tak to budeme číst. A za sebe říkám že už se těším, chlapi.
10.12.2017 / 16:15
Bohužel,jsem mimo věkovou kategorii,minimálně 4roky,alekdyž něco občas napíšu,jsem následné označovám za mluvku,kecala,pohádkáře a teoretika.Vybral jsem jenom ty slušnější označení.
10.12.2017 / 20:02
Ahoj ve fóru. Jsem opravdu rád, že první ohlas je dobrý. No přiznám se, že jsem tohle nečekal. Prosím jen všechny kolegy, co sem budou psát, prosím pište jen opravdu své zážitky. Já kdybych tehdy věřil, co se povídá o cestách na východ, tak bych tam nikdy nejel. Tehdy nebyl mobil ani jiné mobilní spojení. Taky nebudu psát všelijaké atrakce, ale skutečnosti z cest, které jsem zažil od roku 8/1988 do 1997 . Pak už to není zajímavé to, je už západ. Začínal jsem tehdy u zemědělského družstva , které bylo součástí velkého komplexu JZD. Družstvo dostalo stranický úkol, že musí nakoupit tahače a návěsy. Dále dva autobusy, které budou vozit zaměstnance na
odborné práce do SSSR . Byl jsem krátce po základní vojenské službě. Můj sen byl řidič na MKD no prostě tirák. Tehdy se musel celní prostor nákladového prostoru vozidla značit tabulkou T.I.R. a to vpředu a vzadu. Někdo to dával na tahač to bylo špatně. Aby jste mohli užívat tyto tabulky musel být návěs či vlek schválen . Pořízeny fotografie, s šipkou celních závěr a pantů. Bylo k tomu asi 6 fotek a několik papírů s razítky tzv. osvědčení o celní závěře no už nevím...každý říkal mám otirování. To jsem ale odbočil jako začínající řidič jsem neměl šanci vyjet bez praxe za hranice. Veškerá kamionová doprava byla pouze prostřednictvím ČSAD. Tam to znamenalo několik let (5) na svozu mléka a jiného. Když jste se dost dobře snažil, tak jste se dostal na jízdy na Slovensko. Tohle jsem nezažil, ale říkali to kluci, co tím prošli. Po 6 letech vstup do KSČ a pak se dalo jezdit prý ven na západ. Nechci se rozepisovat, sám jsem psal, ať píšeme co jsme sami zažili . Tak začínám na vojně jsem toho moc nenajel asi tak 500 Km . Šlo o vozidla Praga V3S, T 813,815, UaZ, Avia30-31, Š 2103
10.12.2017 / 20:43
Ahoj, tak ještě v zákazu jízd do 22:00 něco napíši, a hurá ... Co vám budu povídat na firmě tehdy byli jen samý starý fotrové (35-40) let od rodin. Ty si na vnitru v tehdejším JZD nakradli tolik, že vůbec neměli zájem někam jezdit. Náhle jsem se tak stal, jako jeden z mála mladších ročníku potencionální Tirák. Ty tahače to byl Liaz 110, bez bufíka jen základní výbava na listových pérech. Převodovka 5 + půlky těžká socka, ale už to mělo chladič stlačeného vzduchu, takže TURBO. Já jako nadržený kluk jsem si začal dělat každým dnem šanci, že bych to mohl dostat. Každým dnem, co jsem byl drzejší a před starýma šoferama jsem říkal, ty to by bylo měsíc na cestě co ? No nebudete věřit, jak jsem je deptal. Oni už se viděli každá den ve 15:00 v hospodě. Taky proč né, Dopoledne si nakradli, co jim družstvo umožnilo a hlavně se kšeftovalo s naftou. Nebyl problém každý den na Tatře ušetřit 50 litrů nafty. Myslím, že tehdá se prodávala kolem 12,- Kč. To bylo ale spíše ještě se službou ňáké dopravy zboží ( cihly,písek,drtě,želazo..) no vše co se hodí na stavbě a taky na stavbách jde ukráct. Tak pomalu docházelo na to, že opravdu nikdo, co byl zkušený nechtěl na tehdy zahraničí. No východ se jezdil ve dvou, to byl taky problém. Není mnoho lidí, co se snese s někým v kabině několik týdnů. Tehdá jsme jezdili několik tisíc km . Hlavně mi jsme na východě nedostali valuty, ale poukázky ( bony) do prodejen. TUZEX. Ty staří psy chtěly na západ pro "mařeny" a nákupy. Na východě nebylo co nakupovat. Tak možná při cestě do SSSR přes Polsko koupit jensy kalhoty, za ty se koupila nafta a ta při cestě do ČR se zase vyšmelila přes UTA kartu za hotové peníze. No to bylo zajímavé. Každý, co jezdil východ měl přídavné nádrže. Já rezervu celkem na 1200 l plus 850 l hlavní nádrž od výrobce. No nafta byla bezcenná .... ale v zimě byl problém. Stávalo se, že nafta nebyla na trase třeba 500 Km. Já osobně jsem za Moskvou viděl značku na čerpačku 950 Km. To jen pro to aby jste si představili jaké tam jsou vzdálenosti. Ty Kamazy, co jezdí 50 l na 100 Km kolikrát na těchto delších tratích vezly více PHM než nákladu. No ono problematika tankování byla taky sranda, platilo se dopředu. Obsluha natočila na takovém kolečku kolik chcete litrů v zaokrouhlení na 10 l. Pak to spustila a už to nešlo zastavit. Kolikrát byla místo stojanu jen trubka a dva metry hadice..
10.12.2017 / 20:57
No tak koukám, že píši o LIAZU co měl 850 l od výrobce. Chlapi určitě né LIAZ měl 2x180 l . No prostě se mi to už, za ty leta na všech těch autech plete . Doufám, že to není to podstatné: Nedokazujme si, že někdo chce někoho prudit co jak . Tyhle stránky by se měli číst spíše s úsměvem co bylo a ne se navzájem urážet . Každý taky nejsem češtinář a píši jak umím. Kdybych se to někomu nelíbilo, tak věřte, že to lepší nebude. Jsme doufám na začátku a snad někdo taky písne...
10.12.2017 / 21:35
No tak já budu vyjíždět , ale zítra pomalu začneme jak to bylo na nakládce v ČSSR, zaclení a jízda na hraniční přechod včetně vstupu na Ukrajinu a dál na východ. Chtěl bych takto zmapovat cestu pro ty, co to bude zajímat.
11.12.2017 / 17:09
Trailor
Všechno,co píšeš,ohledně ,,služebního postupu",ti klidně podepíšu a když se koukneš na moje starší a staré příspěvky,tak to tam i najdeš,že jsem to,možná jinýma slovama,ale stejná podstata,už napsal.A svozové cisterny na mléko,případně rozvoz mléka a výrobků na prodejny,to byla jiná autoškola,jezdit každou noc,mimo neděle,teda svoz i v neděli,krávy se neptaly,jestli je pátek,svátek nebo všední den,v zimě neprohrnuté cesty,v létě honem rozvézt,aby se to nepokazilo teplem,tenkrát nebyly žádné auta s řízenou teplotou,klasický valník,veškerá mechanizace rudl a háček na tahání beden.A pamatuju ještě dobu,kdy nafta byla za 2kčs,za hotové se dala koupit jenom tzv topná,ta stála 0,9kčs,jinak jenom na ,,bločky" po 20L,s kterýma se samozřejmě taky šmelilo.Ale to už je opravdu dávno,ještě v minulém tisíciletí..
11.12.2017 / 20:48
Pro: D/r/iver. No máš naprostou pravdu, ale tyhle rádoby" špeky " jezdilo jen výhradně ČSAD. To byl výhradní dopravní podnik mimo MHD např.. Ostrava, Brno atd..Tak, já se zaměřím na to, co jsi napsal v příspěvku. Jinak díky za reakci. No co píšeš ty cesty ... tehdy, když jsi měl známý na dopravě v ČSAD, tak jsem sehnal řetězy na zadní tupláky. Jezdil jsem hodně na východ a když už byla Ukrajina nesnesitelná, co do celníků, policie a placení na všech GAI postech, tak vytrénovaný ze zimních cest přes Karpaty, jsem vybral cestu přes Polsko, měl jsem povolení a jezdil jsem Náchodem . Jednou přijedu a fronta na 24 hodin. To bylo, když začali vážit. No tak si říkám , vezmu to na Náchod. Jezdil jsem výhradně na karnety TIR s jistinou 50 tis . US dolarů. No tak vyjedu ale jak přijíždím na ten horský přechod, tak začalo chumelit . Vyjel jsem v pohodě ten stoupák ale do celniště byl zátaras v podobě závory a auta polský fiat obdoba žigulíka to bylo celníků. Problém byl ten, že se tehdy jelo do kopce a přelom v klesání byla celnice. Celníci ty svině věděli, že když sněží a nás zastaví ve stoupání, kde jsi se škrabal jeden km 20 minut, tak se nerozjede žádný auto. No a oni mají do rána klid. Chlastali.Proč ale toto píši. Já jsem měl řetězy, které se nasazovaly na celý tuplák . Váha jednoho řetězu cca 30 kg vše rezavé a zasrané. Lezl jsem pod autem, za krk mi kapala voda no hrůza bylo tak -5 st. C. Když jsem to asi po 30 minutách nasadil na jedno kolo, tak jsem byl opravdu hotový. Bylo třeba dojet na celnici, protože jsem věděl, že jinak tam zapadnu úplně . Tak to druhý kolo už jsem ty řetězy nasadil za 20 minut. To hlavní ale nastalo, když jsem jako pán a tank jel vzhůru, měl jsem naloženo dost asi 15 tun vezl jsem piva .Náhle ale vidím v dálce jak se pšonek (občan polské národnosti) škrábe, tak ho problikám a on mi to hodí 20 metrů před horizontem a celním pásem před auto svoje. Zastavil a byl přes cestu. Tak jsem si říkal vidíš vole, co ti to bylo platný, že jedeš, když ti to někdo hodí před auto aby jsi nepředjížděl. Tehdy se mi to dotklo, nesnáším od té doby polské řidiče, jsou to prasata. Prostě on nepochopil, že když předjíždím ty zapadlé kolegy, co jsou líní nasadit řetězy, že já jsem je nasadil po hodině jen na 1 km cesty ve stoupání.Další šok byl ráno po vystřídání směny. Jdu k okýnku a zastrčím tam papíry . Náhle karnet letí ven slyším pán pojecha na
11.12.2017 / 21:02
No a zbytek není přepsán, no škoda psal jsem ještě o těch blocích na naftu a další je v háji...
11.12.2017 / 21:07
Možná, že je to taky cenzura ??? Hovořím o práci státní správy a už vůbec nechápu, komu vadí vyprávění jak to bylo u našich komunistických sousedů. Píšu jen pravdu, proto asi co ?
11.12.2017 / 21:47
Trailor
Ani né cenzura,jako velikost příspěvku,už se mi to taky párkrát stalo,že píšu,jak český četník,odešlu a bumho,půlka napsaného v kelu...zmizela v éteru..S polskýma celníkama mám taky pár zážitků,asi 6x 100% kontrola v Pawlovicách,když jsem vozil kávu z Vídně do Andrychova..24t po 5kg balíkách,na volno,bez palet,každé pole jsem musel hned svázat přes desky 2 kurtama,jinak než jsi dojel na váhu,už to bylo,jak stelná kráva..Na celnici měli sjednanou partu študáků,jedno pole vyložili na rampu,postupně to překládali dozadu a potom z rampy naložili dopředu,záležitost na celou noc...A co píšeš o celníkách,něco podobného dělali na Užgorodě,večer napustili auta do celniště,skazáli sputnik něrabótajet,a do rána chrápali,v 5h ráno přišel soldatik z pasovky,zachadi za bumágami a bylo,sputnik rabótal..Ale aspon jsem se vyspal v klidu...
11.12.2017 / 22:48
když píšu dlouhý text, tak si to před odesláním nakopíruju pro jistotu. Já jsem sice začal až po převratu, ale starý časy pamatuju jako učeň na ČSAD. Autoškola s V3S a vychlastanej magor s ukazovátkem a jak to škrklo, hned člověk dostal přes pazůru. Pak vojna automobilní prapor a hromada techniky do zálohy. Když jsem z V3S sedl do T148, tak jsem byl v sedmém nebi. ZIL, UAZ, tak dobrý stroje, hlavně ten benzínovej ZIL.
11.12.2017 / 22:54
No děkuji kolego, no já jsem psal asi dalších 5 minut . Už jsem pomalu dojížděl do Moskvy......Nevadí co ? Dáme zase něco , ale dík za info. No víš já jsem dál pokračoval jak píšeš o těch (stravenkách) na naftu. V ČSSR jsem fasoval bločky o hodnotě na jedné straně 20+ 30 litrů. Bloky byly evidovány a při tankování jsi musel na ně dát razítko, které bylo na šňůrce u stojanu. Tehdy se nafta dělila na motorovou v označení červenou a modrou jako topnou. Občan si nemohl žádnou z těchto paliv koupit za Kčs. (tehdejší měnu). Na topení se poukaz kupoval na poště cena co píše kolega D/r/iver . Řidič nákladního vozidla dostal evidované bloky. Tyhle poukázky dostaly mnoho řidičů do kriminálu . Vysvětlím proč . V době komančů se pracovalo taky tak, že byl stanoven pro řidiče - strojníka třeba bagru úkol. Ten se spočítal na 10 hodin výkonu stroje (nebo na mth), a vynásobil se spotřebou . Tehdy ty mašiny braly dost někdy i 30 l na mth. Tatra 148 se psala v terénu v pohodě 80 l na 100 km. Problém ale nastal, když jste si práci udělali za čtyři hodiny, ale jak vykážete tankování, když musíte tankovat ... no tak se nafta lila do polí . no každý den bylo k dobru někdy i 60 litrů a více. Pak nastalo období, že se různě kšeftovalo na pumpách a hlavně na těch firemních. Bohužel, ti co jezdily byli často sledováni kriminálkou či na ně práskali kolegové kteří podepsali spolupráci s StB a členství v KSČ. To jen pro to, aby dostali byt či jezdit na západ.
11.12.2017 / 23:09
Pokračuji , pomalu se ale dostáváme k situaci, že po revoluci bylo možné začít podnikat. Tak nastal čas, jak nepoctivě v době privatizace, co vedli pánové, kteří ovládali vrcholnou politiku si taky něco vydělat. Tehdy pro jízdu do SSSR bylo nutné mít šeky od Autoturistu. Tyto šeky sloužily jako peníze .Dalo se platit na hotelích, PHM, servis vozidla a další. Základ byl takový, že se tehdy kupovali v pobočkách Autoturistu jen na tehdejší dobu špatně prověřené doklady. Podotýkám, že já jsem je kupoval v roce 1990 a nikdo nechtěl žádnou zálohu.
11.12.2017 / 23:22
Ta sranda teprve přijde, tak si koupíte šeky tehdy asi za 200,- Kč . No nebylo to zase tak, že vám to prodají jen tak. Na to bylo nutné doložit několik věcí, tehdy dost složitě obstaratelné. Ale šlo to, tehdy ještě nebyla koncesní listina .... na ČESMAD se jezdilo stát frontu pro povolení, hlavně třetizemky. Pak jste se vydali na cestu do sajuzu. No a jaký údiv na tuto rádoby směnku,vám nikdo nic neprodal. Přijedu v noci k čerpačce, jdu ve sračkách v bahnu s naftou ( bylo to normální, že čerpačky neměly odtokové kanálky a byly na hlíně prosáklé naftou )k nějakému stavení či bungru a říkám 600 l díztopliva jez . Ňét malaďec děngi máješ ? Da děngy u mňa jest . Tal jsem 20 marek a tankoval třeba 1000 litrů . Jednou jsem si ale opravdu naběhl ale to příště: