VYHLEDÁVAČ
AKTUALITY
Nejnovější fotografie:
Vtip týdne:
Opilci
Náhodné parkoviště:
Aire de repos de Terreneuve
Uživatelé na chatu:

ANKETA
Do které z těchto zemí jezdíte nejraději?









FORUM
22.10.2021 / 17:01

Odchod absence

Odchod absence

Zdravím, chtěl bych se zeptat zdali někdo máte zkušenost s tím, že Vás chce zaměstnavatel žalovat za to že máte tzv. Áčka.
Celý děj je takový, že jsem pro firmu jezdil na DPP, která nebyla ukončena a stále platí a 1.10.2021 jsem nastoupil na klasickou smlouvu. Už při podpisu smlouvy jsem firmě říkal, že sice mám jeřábnický průkaz ale nemám tenhle konkrétní typ hydraulické ruky zapsaný. Firma mi do dnešního dne nebyla schopna zajistit školení ale pořád mne nutí s touto rukou dělat. Jako další aspekt toho proč u firmy již nadále nechci zůstávat je, že firma nestahuje karty řidičů, vozidla mají sjeté pneumatiky díky špatné geometrii a vazací prostředky jsou poškozené nebo dokonce bez štítků a proto by se neměli používat ale víme jak to je.

Čeho jsem si při podpisu smlouvy nevšiml je fakt že smlouva je jenom na 3 měsíce a bez zkušební doby takže se mě týká klasická výpovědní lhůta 2 měsíce. Zaměstnavatel mě nechce pustit a vyhrožuje mi soudama a že mi dá zaplatit ušlý zisk do konce smlouvy pokud přestanu chodit do zaměstnání. Jinak při podrobném čtení smlouvy jsem si všiml že na smlouvě mám chybnou adresu, příjmení a že jsem NAROZENA čili žena.



Zakladatel: Marvin 


Arminek
23.10.2021 / 11:03
Vše je uvedeno v z.č. 262/2006 Sb. Zákoník práce.

§ 75

Dohoda o provedení práce
Rozsah práce, na který se dohoda o provedení práce uzavírá, nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. Do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce. V dohodě o provedení práce musí být uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá.

§ 76

Dohoda o pracovní činnosti
(1) Dohodu o pracovní činnosti může zaměstnavatel s fyzickou osobou uzavřít, i když rozsah práce nebude přesahovat v témže kalendářním roce 300 hodin.

(2) Na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby.

(3) Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů.

(4) V dohodě o pracovní činnosti musí být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá.

§ 77

Společné ustanovení o dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr
(1) Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti musí být uzavřena písemně; jedno vyhotovení této dohody zaměstnavatel vydá zaměstnanci.

(2) Není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, vztahuje se na práci konanou na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr úprava pro výkon práce v pracovním poměru; to však neplatí, pokud jde o

a) převedení na jinou práci a přeložení,

b) dočasné přidělení,

c) odstupné,

d) pracovní dobu a dobu odpočinku; výkon práce však nesmí přesáhnout 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích,

e) překážky v práci na straně zaměstnance,

f) dovolenou,

g) skončení pracovního poměru,

h) odměňování (dále jen „odměna z dohody“), s výjimkou minimální mzdy, a

i) cestovní náhrady.

(3) Právo zaměstnance činného na základě dohody o pracovní činnosti na jiné důležité osobní překážky v práci a na dovolenou je možné sjednat, popřípadě stanovit vnitřním předpisem, a to za podmínek uvedených v § 199, 206 a v části deváté. U dohody o provedení práce a u dohody o pracovní činnosti musí však být vžd
Arminek
23.10.2021 / 11:07
POKRAČOVÁNÍ - doplnění § 77

odst.4)
Není-li sjednán způsob zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti, je možné ho zrušit

a) dohodou smluvních stran ke sjednanému dni,

b) výpovědí danou z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu s patnáctidenní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně, nebo

c) okamžitým zrušením; okamžité zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti však může být sjednáno jen pro případy, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr.

Pro zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti se vyžaduje písemná forma, jinak se k jeho výpovědi nebo okamžitému zrušení nepřihlíží.


Za mě teda upřímě, pokud je označení pracovníka jako neidentifikovatelného pracovníka ( jsi žena, s jiným příjmení atd.), defacto od prvopočátku byla smlouva neplatná. Tedy ani ty po nich soudně nevymůžeš peníze, pokud by ti nezaplatili za tvou vykonanou práci. Je to logické.
Arminek
23.10.2021 / 11:16
ZA HRUBKU upřímně se omlouvám :-D
sibrsibr
23.10.2021 / 13:39
Zkušenosti mám, ale vidím, že se zabýváš úplně zbytečnými problémy. Upřímně si nejsem schopen představit, jak by měla znít ta žaloba. Většinou zaměstnavatelé žalobami jen vyhrožují, aby nahnali podobné obavy, jako tady předkládáš. Já bych podal na SUIP podnět ke kontrole zaměstnavatele. Důvodů jsi napsal dost a několik dalších bych ti mohl poradit. A pak bych jen čekal, jestli někdy nějaká žaloba přijde. Těžko diskutovat nad obranou proti žalobě, která zjevně neexistuje a není znám její petit.
Pokud máš přesto pocit nutnosti to řešit předem, tak bys musel poskytnout celé znění té smlouvy a alespoň předpokládaný petit žaloby která by ti mohla hrozit.
Jinak mi vyhrožovali áčkama několikrát a vždy to dopadlo tak, že museli doplácet oni mi… Ale to bylo na HPP.

Marvin
23.10.2021 / 13:57
Sibrsibr situace je taková, že mám současně DPP kde jsou všechny údaje v pořádku(jméno, příjmení, adresa apod.) ale tato dohoda nemá dobu na jak dlouho je uzavřená. Zároveň mám pracovní smlouvu kde jsou uvedené chyby např. místo Karel Mak, narozen 12.3. 1985 bytem modrá 15/2 je ve smlouvě Karel Mák narozena 12.3. 1985 bytem modrá 5/2
Co se týče žaloby tak zřejmě bude ve stylu od tohoto jste nebyl na pracovišti čímž jste hrubým způsobem a ÚMYSLNĚ porušil pracovní smlouvu a proto vás vyzývám k uhrazení ušlého zisku v částce XXXX Kč

S novým zaměstnavatelem jsem domluvený, že mu při nástupu nebude vadit ukončení smlouvy pro absenci a že i on sám by se bál mít takhle uzavřenou smlouvu vůbec dělat nějaké právní kroky.
Marvin
23.10.2021 / 14:11
Já si myslím že v podstatě já tý firmě ani nemůžu ukončit pracovní smlouvu protože bych vystupoval jako někdo jiný. Já můžu ukončit jenom tu dohodu o provedení práce, kde jsou všechny údaje v pořádku.
Jinak pokud vás chlapi něco napadá co by mi mohlo pomoci budu jenom rád. Nemám moc chuť se tahat po soudech ihned po nástupu do nový práce.
sibrsibr
23.10.2021 / 14:33
A z čeho by žalobce usuzoval, že jsi v nějaké době musel být na pracovišti? Jak by to dokazoval? A kterým ustanovením smlouvy ses k tomu ty zavázal?
Snažíš se vařit z vody…
Chápu, že máš obavu, ale hledáš čerty tam, kde nejsou. Zřejmě z neznalosti zákonů. Zaměstnavatel buď zákony taky, nezná, nebo jen straší…
Já u HPP jsem měl podobnou situaci. Zaměstnavatel tvrdil a já jsem se ptal. Jak se vypořádal s § 84 a 96 ZP? Samozřejmě soud rozhodnul, že mám nárok na náhradu mzdy, i když jsem na pracovišti nebyl…

Marvin
23.10.2021 / 17:01
Sibre máš pravdu, že firma nese důkazní břemeno a ty 2 paragrafy mi vnukly dobrý nápad. Protože docházku vedeme ručně do papírů, které máme u sebe a tento dokument mám vystavený na své pravé jméno. Díky
Arminek
23.10.2021 / 18:35
MARVIN - co se týče tvého sdělení, že nemůžeš v podstatě ukončit pracovní smlouvu je samozřejmě nesmysl. V každém případě platí, že každá smlouva musí být uzavřena vždy v souladu podle příslušného zákona. Bezpodmínečně se vždy musí jednat o jasně nezaměnitelné a identifikovatelné osoby, poté v souladu s jakým zákonem byla uzavřena, předmět smlouvy a další ujednání. Ve tvém případě se zcela jistě jedná o neplatně uzavřenou pracovní smlouvu. Nyní již však žádnou novou smlouvu raději nepodepisuj,ani dodatky. Pokud ti to časově tvá práce umožnuje, domluv si osobní schůzku s právníkem, který rozumí pracovnímu právu, předlož mu všechny dokumenty co máš, řekni POPRAVDĚ jak to bylo a sám uvidíš. Vůbec se toho neboj. Krátká konzulatce bez papíru a sepsání zastupování stojí v průměru kolem 500,-kč. A hned se ti bude lépe spát. Souhlasím se šíbrem.....ze strany zaměstnavatele se jedná pouze o zastrašování, to je v autodopravě celkem běžný jev.
Marvin
23.10.2021 / 18:58
Hele díky za rady. Zřejmě už budu mít napsanou absenci za pátek, protože jsem odmítl vyjed a pracovat s jeřábem tak jsme se 2 hodiny dohadovali a pak mě vedoucí vyzval abych opustil sídlo firmy. Jinak našel jsem vstupní lékařskou prohlídku a ta je taky napsaná na moje pravé údaje a neshoduje se se smlouvou. Chlapi souhlasím s Vámi, že se asi firma o tomhle ví a snaží se mě zastrašit. A nebo doopravdy firma neví o těchto chybách a myslí si že jedná správně
sibrsibr
24.10.2021 / 07:57
Jen krátce doplním, že absenci za pátek bys mohl mít pouze v případě, že ti zaměstnavatel na pátek předem prokazatelně přidělil práci písemným rozpisem směn podle § 84 ZP. Což zaměstnavatelé v dopravě běžně nedělají. Pokud by to dělali, tak by řidiči jednoduše prokazovali, kdy pracují v předem rozvržené době, kdy jim musí zaměstnavatel platit prostoje (překážky na straně zaměstnavatele) a kdy má zaměstnanec nárok za mzdu za práci přesčas. Protože zaměstnavatelé nejen v dopravě dělají podvody s řádnou evidencí pracovní doby, nevydávají rozpisy směn dle § 84, což jim umožňuje délku pracovní doby následně zkracovat a přesčasy neproplácet. Zároveň ale nikdy neprokážou, že řidič měl být v nějaké době na pracovišti. Pokud to řidič ví a není úplně tupý, tak se vždy obvinění z nějakých áček ubrání a naopak získá od zaměstnavatele náhradu mzdy za překážky v práci na straně zaměstnavatele za dobu, kdy zaměstnavatel práci podle § 84 nepřiděloval…
Jinými slovy, místo áček placená dovolená nad rámec běžné dovolené :-)

chiquitita
13.12.2021 / 21:19
Pokud smlouva není moje, proč se tím vůbec zabývat?! Adies
Zdenek74
14.12.2021 / 18:25

Nejsem právník, ale jak už píše kolega obětuj pár stovek a běž za právníkem. Polož si otázku kdo obsere průser když se něco stane (praskne kurta nebo praskne sjetá pneu a bude nehoda a pod ) samozřejmě nepřeji. Nebudu psát vše je to dlouhé. klikni si to a přečti. Hlavně od takového zaměstnavatele honem pryč. (2) Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob; takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance

262/2006 Sb. Zákon zákoník práce
ČÁST PÁTÁ

BEZPEČNOST A OCHRANA ZDRAVÍ PŘI PRÁCI
PŘIDAT PŘÍSPĚVEK
Přispívat mohou pouze registrovaní uživatelé.

KAMIONACI.com | KONTAKTY | Partnerské weby | letenky | Crochet | Davat.cz - Dávat legraci | Povinné ručení