29.11.2013 / 12:59
jízda ve dvojku
Prosím o info kolik je potřeba pauzy když jedeme dva stačí devitka? Dík za info trochu se ztrácím
(-deaktivovaný profil-)
29.11.2013 / 14:02
oba řidiči musí být v autě po celou dobu jízdy, kromě 1. hodiny. Z toho vyplývá, že režim osádka končí, když si jeden vystoupí a tento režim by tedy měl skončit denním odpočinkem. Je v tom takový trošku hokej, protože teoreticky řidič může jet, dokud není vyjetý. V 561 to není korektně popsáno. Snad v nějaké novele..
Poté, co se kamion v režimu osádka rozjede běží 30h \"den\". Do toho se musí vejít 9h denní odpočinek. Minimálně 9h.
2x týdně může osádka řídit 2x10h, zbylá hodina je třeba na vykládku-jiná práce.
Jinak osádka řídí 2x9h=18h a zbylé 3h jsou na vykládku. Nebo mohou nastoupit denní odpočinek a o to dřív další den vyjet.
Při střídání řidičů-minimálně při tom prvním-není nutné dělat pauzu, protože první řidič už neřídí, ale má pohotovost a ten druhý ještě nic neodřídil, tak se může jet. Teoreticky by se tedy měla dělat pauza po druhém střídání, když mají oba najeto 4,5h řízení.
Ovšem nějaký výklad Evropské komise říká, že prvních 45minut pohotovosti na sedadle spolujezdce se dá započítat jako bezpečnostní přestávka, takže řidiči můžou skutečně jet 18(20)h \"bez vyčůrání\".
29.11.2013 / 14:24
Tak dík za info :-)
(-deaktivovaný profil-)
29.11.2013 / 19:43
ve dvojposádce jasná pauza 9 a to pokaždý
kdysi bylo 8, to už by dnes byl přestupek. 11 by se zas nelíbilo dispečerům. Prostě každej den devítku pauzu a šmitec.
09.03.2017 / 07:36
Ahoj. Zkusím ještě se tady pozeptat a poprosit o radu. Jezdime s kolegou ve dvojici. Když on řídí a já sedím vedle a mám" pohotovost" a tento cyklus střídání opakujem. Denně uděláme cca 19-20hodin výkonu ( práce + jízda). Počítá se pohotovost do odpracované doby, kterou mi je povinnén zaměstnavatel proplatit?? Tudíž jakoby z 20hodin máme 12hod přesčas?? Diky za pochopení a odpovědi. Sem trochu z toho zmatenej.
09.03.2017 / 08:27
Pracovní pohotovost musí zaměstnavatel plánovat předem. Je tedy rozdíl zda víš a souhlasíš s dobou plánované pohotovosti, nebo ne. Podle § 84 ZP je ti zaměstnavatele povinen dát rozpis směn 14 dnů předem. Záleží tedy, co máš napsáno v tomto rozpisu směn a co je následně napsáno v evidenci odpracované doby, kterou je opět povinen vést zaměstnavatel.
Výpis evidence pracovní doby je ti povinen zaměstnavatel vydat na své náklady, pokud ho o to požádáš.
Ale určitě se ozvou i názory, že to je podle 561 jinak a že to práce není.
Třeba zde:
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwijm6yG8MjSAhWK2hoKHe2wAUcQFghSMAg&url=http%3A%2F%2Fwww.bozpinfo.cz%2Fpracovni-doba-ridicu-pri-jizde-ve-dvou&usg=AFQjCNEahycrJZAUqRZPvDy6w7x6rWqEHQ
NV 561 zákoník práce doplňuje, nikoliv nahrazuje. Platí tedy obojí a 561 jen umožňuje některé výjimky, jako třeba plánovat směny v dopravě na 13 hodin…
Zatím jsem se nedozvěděl, že by to nějaký soud někdy řešil a dříve se to asi nerozsekne. Chybných rozhodnutí a prohlášení v dopravě udělal SUIP mnoho. Vždy v neprospěch řidičů. Tlaky zájmových skupin (dopravců) jsou velké. Ovšem pravomoc rozhodnout konkrétní případ má jen soud.
Zatím jsem našel jen opačný výklad právničky. Na ten jsem někde dával odkaz, ale nyní se mi to znovu hledat nechce. Snad až na to opět někde narazím, nebo pohledej sám.
09.03.2017 / 09:10
Díky. Žádný rozpis nedostáváme. Jezdíme prostě podle toho jak nam to vyjde časově i pracovně. Takže zda to chápu dobře. Když prosedím 9 hodin denně v autě na místě spolujezdce v pohotovosti, tak tam vlastně sedím" zadarmo " ?? Díky moc.
09.03.2017 / 10:47
Já to chápu naopak. Když nemáte žádný rozpis směn a nejsi o pohotovosti informován předem, nemůže se jednat o pohotovost. Jde o práci během celého výkonu. Takže hodin habaděj…
09.03.2017 / 11:53
Právě,hodin je jak máku. Proto se ptám. Díky moc za vysvětlení ????
09.03.2017 / 12:08
Teď už tomu rozumíš? Co s tím uděláš? :-)
První žaloba o doplacení hodin a příplatků v kamionce byla v ČR podána v roce 2010.
Od té doby několik dalších. Vždy řidiči, kteří pracovali samostatně.
O žalobě dvouosádky zatím nevím. Předpokládám, že by ji podali oba řidiči. Měli by to jednodušší v tom, že by si mohli vzájemně dosvědčit některé okolnosti, které musí žalující prokázat. Ovšem je otázkou, zda se někdy na něčem shodnou alespoň dva řidiči, kteří spolu pracují.
Snad i o odpracované době dvouosádky budou soudy v ČR brzy rozhodovat…
09.03.2017 / 14:28
První podklady už sem předal na DASku a celkem rychlá odpověď. Byl my dnes přidělen právník. Tak uvidíme jak a co se vše pohne.
09.03.2017 / 15:49
Hm, tak to jsi to vzal za správný konec.
Rád bych se časem dozvěděl, jak to pokračuje. Písni zprávu.
Držím palce.
09.03.2017 / 20:05
Jen co se dozvím co a jak. Klidně napíšu, ať se jiný mohou inspirovat. Nenechám se okrádat o peníze ????
10.03.2017 / 08:23
Nečekej, že se vše dozvíš brzy. Advokát tě vyslechne, ale taky řádně proklepne. První válku musíš vyhrát s ním. Půjde nejen o to, co víš a říkáš, ale hlavně o to co přesně a nezvratně můžeš dokázat.
V časech těch pohotovostí běhen jízdy druhého řidiče nemusíš dokazovat, co se nestalo. Tedy že jsi předem nedostával plán směn, ani že zaměstnavatel nevedl řádnou evidenci pracovní doby. To může být dokázáno třeba tím, že dáš nyní podnět ke kontrole u zaměstnavatele na Inspektorát práce. Ten to při kontrole zjistí a výsledek kontroly můžeš pak použít jako důkaz. Nejlépe když ti ten podnět ke kontrole sepíše advokát, ať to napíše tak, aby inspektoři šli přesně po věcech, které budeš potřebovat doložit.
Můžete mluvit také o tom, zda jsi pracoval v době kdy, řídil kolega. Jestli jsi ho třeba navigoval, nebo řešil administrativu spojenou s nakládkami a vykládkami, nebo plánem dalších jízd, a podobně.
A taky o tom, zda jste pracovali během víkendových pauz, kdy je na tachografu odpočinek celý den, ale nebyli jste ubytováni mimo vozidlo. Jestli jste během bydlení v autě nedělali část dne třeba údržbu soupravy, nebo vázacích prostředků a podobně.
Je toho hodně, co může být probíráno. Každý řidič to má v tomhle ohledu jinak, dle charakteru jeho práce a firemních zvyklostí.
Myslím, že jednoznačně nesporné budou jen časy z karty řidiče, kterými jdou doložit začátky a konce jednotlivých výkonů (směn). Vše ostatní záleží na dokazování. Pojišťovna nebude chtít zažalovat více, než bude nesporně dokázáno, protože pokud by soud část nároků neuznal, musela by částečně hradit i náklady protistrany. Tomu riziku se samozřejmě budou bránit.
V každém případě ty můžeš být úplně v klidu, protože jsi pojištěný a nemusíš platit nic, i kdyby ti soud neuznal žalobu v celém rozsahu.