VYHLEDÁVAČ
AKTUALITY
Nejnovější fotografie:
Nejnovější forum:
WELL PACK, s.r.o.
Vtip týdne:
Opilci
Náhodné parkoviště:
Aire de Repos les Grands Brocards
Uživatelé na chatu:

ANKETA
Do které z těchto zemí jezdíte nejraději?

ČLÁNKY - OSTATNÍ

Nejezděte pod 1 euro na 1 km

Pro nahlednuti do diskuse k tomuto clanku kliknete ZDE.

Proč nejezdit pod 1 euro na 1 km

Hovoříme o soupravě tahač, návěs, s hmotností do 40 tun.

Spousty začínajících dopravců se do ježdění pouští bezhlavě a vidí snadný zisk i v případě, že mu špedice platí řekněme 70 euro centů na 1 km. Spočítá si v hlavě, že jeden km ho bude stát za naftu 9 Kč a dostane 17 Kč ( 0.70 euro ), to je 8 korun zisk na kilometr. Při 10 tisících km měsíčně je to 80.000 kč.. ještě si myslí, že vše podhodnotil, že spotřeba bude menší, nafta zlevní a najede víc km. Poplatí leasing, něco řidičovi, něco na opravy a rázem vydělá balík.
Ovšem to je obrovský omyl. 17 Kč na kilometr nemůže dopravce v žádném případě uživit..leda snad, že by vozil pár tun po samých rovinách, nebo že Rockefeler objeví nové ložisko ropy a nafta o dvojnásobek zlevní. Doporučuji zůstat nad vodou. Uděláme si zde malý výpočet nákladů kamionu na 1 kilometr.

Výpočet nákladů kamionu na 1 km

Řekněme, že si na leasing vezmeme pár let starý kamion, najeto 400.000 km. Cena takového se pohybuje okolo 800.000 Kč.

Leasing

Leasing je záležitostí měsíční platby, ale pro lepší přehled se pokusíme cenu kamionu rozpočítat do jednoho km. Reálou životností tahače může být 1 milion kilometrů. Věřte, že nemá cenu starat se o takové vozidlo dál. Protože jsme tahače koupili při 400 tisících a při jednom milionu ho dáme do likvidace, sloužil nám celých 600.000 km.
Pokud si vezmeme leasing na 4 roky, což je běžné, včetně všech pojistek a úroku se z 800 tisíc stane 1.400.000,- Kč. Tolik za něj celkem za ty 4 roky zaplatíme. Vydělíme cenu tahače kilometrama, po který nám bude sloužit a výsledek je 2,40,- Kč/km.

Opravy, údržba

V jedné firmě měly spočítány náklady na servis 7.5 tunové Iveco 2,20 Kč na kilometr. Prý o něco víc, než jsou náklady na tahače. Odhadl jsem, že na tahače to mohlo být něco kolem 2 Kč na kilometr. Z mých vlastních zkušeností je to víc. Pokud Vám s autem jezdí blb, nebo pokud prostě máte smůlu, klidně se vyšplháte na 3 koruny, u starého auta třeba i na 4 koruny na každý kilometr. Ale nebudu přehánět a náklady na servis takového tahače uvádím 2,50,- Kč/km.

Návěs

Záleží na stáří návěsu, na jeho cenně, gumách a podobně. Budeme počítat starší funkční návěs za 100.000 Kč, který zaplatíme hotově a bude nám sloužit celých 600.000 km. Ovšem něco málo nás bude stát jeho údržba. Počítám cenu za návěs 0,20,- Kč/km.

Gumy

Pneumatik na soupravě tahač-návěs je celkem dvanáct. Životnost gumy počítám 150.000 km. Cena jedné gumy 10.000,- Kč bez DPH. V přepočtu na 1 km nás tedy 12 pneumatik bude stát: 0.80,- Kč/km.

Nafta

Při dnešních cenách nafty a při spotřebě 33 l/km počítám náklady na spotřebu nafty
9,00,- Kč/km bez DPH.

Mýto

Kdo se vyhýbá dálnicím, aby ušetřil na mýtném, ať si ušetřené peníze přičte k nákladům za spotřebu nafty a za servis. Krom toho ještě ztrácíte ujeté km.
Ano, někdy na dané trase dálnice nevede, nebo je hned podél krásná okreska, ale 70 procent cesty dávám dálnicím, proto počítám náklady za mýtné 3,50,- Kč/km

Řidič

Znám nejednoho člověka (jednoho ale obzvlášť!), který by nejradši z řidičů udělal otroky. Já tvrdím, že bez řidiče auto nejezdí a spokojený řidič je základ fungující dopravy!
Řidič nesmí být placen za ujeté km, ale protože se pokoušíme určit náklady právě na 1 km, řekněme že při mezinárodní dopravě, kdy vozidlo ujede 10.000 km měsíčně, dostane řidič zaplaceno 30.000 Kč čistého. Styďte se, kdo zaplatí míň ! Hrubého by to bylo 35.000,- Kč. Proto počítám náklady za řidiče 3,50,- Kč/km.

Ostatní náklady

Za každý kamion musíte zaplatit silniční daň, která dělá ročně kolem 30.000 Kč. Nezanedbatelnou částkou nejsou ani náklady na telefon, náklady na učetní, náklady na kilometry, co najezdíte kolem, ať už prázdné kilometry tahače nebo cesty osobním autem, pokud bude potřeba něco zařídit. Musíte tisknout faktury a barva do tiskárny také něco stojí, musíte je posílat a platit poštovné a další a další drobné náklady, které nás v přepočtu na km můžou vyjít klidně na 1,00,- Kč/km. A to nemluvím o čase, úsilí a nervů, co si taková doprava vyžádá, pokud na to nemáte lidi, což by byly další a další náklady.

Vše ještě shrnuto v tabulce:

Tahač  2,40,-
Opravy, údržba     2,50,-
Návěs  0,20,-
Gumy  0,80,-
Nafta  9,00,-
Mýto  3,50,-
Řidič  3,50,-
Ostatní  1,00,-
CELKEM22,90,-

Náklady na ujetý 1 km = 23 Kč

Náklady za ujetý kilometr soupravy tahač-návěs, jak sami vidíte, se dostali těsně pod hranici 23 Kč/km. Nejsem neomylný a některé náklady mohli být malinko nadsazené, ovšem i podsazené. Věřte tomu, že pokud jezdíte pod tuto vypočítanou částku ( tedy pod 23 Kč na 1 km), dřív nebo později se dostanete do finančních problémů a budete kroutit hlavou, jak se to mohlo stát, když zpočátku všechno tak dobře fungovalo.
Každá spedice zkouší dopravci nabídnout co nejnižší cenu. A je to jen o nás, jestli jsme schopni za ni jezdit. Bohužel se najde plno takových "hlupáků", kteří si myslí, že 0,70 euro/km je uživí a spedice toho plně zneužívají.
Já tvrdím, že minimální průměrná cena za přepravu, by neměla klesnout pod 1 Euro/1 Km a jsou dopravci, kteří pod 1,20 Euro/Km nejdou. Doporučuji důkladně si spočítat, jaká cena je schopna vás uživit , a dát to spedicím jasně najevo! Případně se do dopravy raději vůbec nepouštět.

Na závěr musím ještě podotknout, že výpočet se týkal plachtového návěsu, při ujetí 10 tisíc km měsíčně, s průměrnou hmotností nákladu po průměrném terénu a že se občas dostanete také domů. V jiných případech se mohou náklady značně lišit a jejich výše může být až dvojnásobná.

Daniel Lynn, 9.2.2011


Článek je pouze úvahou dle zkušeností autora - výpočet není odborný.
Pro nahlednuti do diskuse k tomuto clanku kliknete ZDE.KAMIONACI.com | KONTAKTY | Partnerské weby | letenky | Davat.cz - Dávat legraci | Povinné ručení