VYHLEDÁVAČ
AKTUALITY
Nejnovější fotografie:
Nejnovější forum:
WELL PACK, s.r.o.
Vtip týdne:
Opilci
Náhodné parkoviště:
Area De La Selva
Uživatelé na chatu:

ANKETA
Do které z těchto zemí jezdíte nejraději?

ČLÁNKY - OSTATNÍ

Rizika začínajícího dopravce

Mnohé z vás jistě alespoň jednou přepadla myšlenka, co kdyby jste zanechali ježdění jako zaměstnanec a začali jezdit jako soukromník, sami na sebe. Myšlenka je to hezká, ale dřív než ji zrealizujete, musím vás varovat, že mnozí takoví snílci zkrachovali a dluží statisíce, až miliony. Setkal jsem se s mnoha řidiči s tímto osudem. Někteří přišli o barák, apod. K založení dopravy je vedla nerozvážnost a neznalost věci. Mít praxi jako řidič kamionu a umět si spočítat cenu nafty nestačí. Je třeba přikládat náležitou důležitost veškerým detailům, připravit si plán (jakýsi rozpočet) a důkladně zvážit veškerá rizika. A že jich je opravdu mnoho.

Riziko nedostatku financí

Zakádat dopravu bez našetřených peněz je holý nesmysl. Vzít si úvěr doporučuji pouze těm, kteří mají naprosto přesně vypočítáno, co dělají, kolik jim to vynese, jaká jsou rizika, co můžou ztratit, co získat a zda to stojí za to.

Je nutné mít dostatek financí na neustálý provoz auta ! Vyčerpáte finance a provoz auta není možný. Auto stojí a nevydělává peníze, zato peníze bere. A dost. Né jen, že přijdete o plánovaný výdělek, také platíte leasing, silniční daň, pojistky, atd. Nedejbože, že auto stojí v kruté zimě a trpí také technicky. Připravíte si vyšší náklady na servis. Auto stát nesmí. Pokud možno, co nejméně !

Kolik do začátku? Necelý milion !

-Uvědomte si, že leasing vám zřejmě nikdo nedá bez akontace. Tzn. že před převzetím tahače, návěsu, čehokoliv na leasing, po vás leasingovka bude vyžadovat např. 30 procent ceny. Pokud si vyberete soupravu za 1 milion korun, 300 tisíc musíte vyplatit hotově ihned. -Splatnost faktur bývá u většiny firem (spedic) v trvání dvou měsíců. Tzn. že celé dva měsíce musíte mít dostatek vlastních finančních zdrojů na provoz auta, než začnou proplácet první faktury. A kolik si myslíte, že stojí provoz soupravy na dva měsíce včetně leasingu, nafty, mýta, oprav, atd. ? Půl milionu a víc. Věřte tomu. Doporučuji přečíst si článek: Náklady na tahače 23 kč/km -Počítejte s nečekanými náklady - nákladná oprava, vysoká pokuta, atd., se kterými je nutné počítat a mít pro ně vyhrazené finanční rezervy. Pamatujte: Dojdou peníze a auto bude stát. Pokud chcete vydělat, AUTO NESMÍ STÁT !

Riziko nízké ceny

Sehnat dobrou cenu za přepravu dnes není lehké. Dopravců je více než je potřeba a zákazníci nebo spedice tak mohou držet nízké ceny, protože se vždycky najde nějaký "blbec", který za ně jezdit bude. Někteří si ani nedokáží cenu za přepravu spočítat. O průměrné ceně na 1 kilometr jsem psal v tomto článku: Nejezděte pod jedno euro na jeden km. Doporučuji si ho přečíst. Nebojte se vyhjednat si rozumnou cenu přepravy ! Stujte si za svým. Nemůžete přeci jezdit za nižší cenu, než jsou náklady. Podnikáte proto, aby jste vydělal, tak se naučte znát svojí cenu a vyjednejte si jí.

Riziko ztráty dobrého "kšeftu"

Podnikání je boj a když se vám povede najít "kšeft", na kterém se vydělávají slušné peníze, dřív nebo později se najdou draví lidé, kteří snadný zisk přeci nenechají někomu, jako jste vy, když oni si ho zaslouží víc. Protože od malička dostali, co chtěli, dostanou i váš lukrativní "kšeft". Intrikami, úplatky, to už je jedno. Počítejte s takovým rizikem a minimalizujte ho.

Rizoko podnikání ve více lidech

Někteří lidé se v podnikatelské sféře hodně změní a jsou schopni věcí, které by jste od nich nikdy nečekali. Proto doporučuji si hodně dobře rozmyslet, s kým se do podnikání pustíte.

Riziko přemíry stresu

Mít veškerou zodpovědnost na sobě a ještě fungovat jako řidič..

Sněží, je půlnoc, jedete starou herkou, kde nefunguje blinkr, auto už pár hodin netopí, firma nefunguje, máte málo peněz, jste na nervy, dlouho jste nebyl doma, nic se nedaří, těšíte se domů a najednou rána, pak ticho, motor přestane fungovat. Komu zavoláte? Kdo je šéf, dispečer, hm..? Jste to vy ! Jste unavený, ve stresu a ještě musíte řešit nový problém, sehnat odtah, sehnat na něj peníze, které nemáte. Není na koho se obrátit, kdo by mohl vše zařídí. Naprosto všechno je na vás, protože vy jste dopravce. To jsou momenty, kdy by jste se nejradši zabil. A může to být horší. Přijede policie, že blokujete jízdní pruh a ještě vám do toho všeho dá vysokou pokutu. Není tahle situace mnohem příjemnější, když se vám stane jako zaměstnanci? Určitě je, protože nenesete veškerou zodpovědnost. Vy za týden dostanete výplatu, která Vám celá zbude na Vánoční dárky pro rodinu.

Pokud jezdíte sám na sebe, takových situací bude mnoho. Buďte na vše připraveni dopředu.

Další rizika

Rizik je spousty, jako v každém podnikání, a tak jsem nemohl uvést všechny. Co mě ještě napadá napíšu stručně: Některé faktury nebudou proplaceny, narazíte na podvodníka, onemocníte, z jakéhokoliv důvodu po vás pujde finanční úřad či jiné kontroly, atd..
Abych to shrnul: Nechci nikoho odrazovat od podnikání v dopravě, jen nutím čtenáře k zamyšlení nad celou věcí a varuji ho tak před možným rizikem nemalé finanční ztráty.


Daniel Lynn, 11.12.2012
KAMIONACI.com | KONTAKTY | Partnerské weby | letenky | Davat.cz - Dávat legraci | Povinné ručení