24.02.2019 / 20:07
Dotaz
Zdravím. Prosím, byl by někdo schopen dle výtisků AETR sestavit odpracovanou dobu, kterou jsem odpracoval a sestavit za 4 měsíce zpětně nárok na cestovní náhrady? Nechci to samozřejmě zadarmo. Jedná se o přípravu podkladů před podáním žaloby na zaměstnavatele o doplacení mzdy včetně všech zákonných příplatků za přesčasy, práci v noci atd.
24.02.2019 / 20:15
Dej to právníkovi co se ti zabývá
24.02.2019 / 20:19
Myslíš, že právník bude umět vyčíst výtisky z aetru, sestavit nárok na přesčasy, příplatky, německou mzdu když jsem jezdil v Německu a nárok na diety?
24.02.2019 / 20:43
Mirku správně, to právník umět nebude. Ale otázka je jiná.
Co vlastně lze vyčíst z dat na kartě tachografu?
Lze vyčíst, kdy jsi směny začal a kdy skončil.
Dále jde vyčíst, kdy a jakou zemi jsi zadal.
Dále lze vyčíst, kdy jsi čerpal denní, nebo týdenní odpočinek.
To nebude tak těžké a zvládneš si to udělat i sám.
Další je odvislé od pracovní smlouvy, jiných důkazů a okolností.
S právníkem musíš projednat, co jste tím schopni dokázat.Pak můžete postavit žalobu.
AETR s tím nemá nic společného.
Ten určuje jen pravidla pro provoz. Nemá nic společného se mzdovými nároky zaměstnanců (řidičů).
Nebo jsi snad v AETRu našel nějakou část, která se věnuje mzdovým nárokům?
Něco jsem o tom psal zde:
http://kamionaci.com/?forum=2897
Ale najdeš i jiné příspěvky.
(-deaktivovaný profil-)
24.02.2019 / 20:50
2Mirek zajdi si do nějaké větší dopravní firmy a požádej je aby ti udělali kompletní výtisk z karty. Za 6 měsíců to bude obrovské hafo A4. Možná jim budeš muset i něco zaplatit. Potom jestli budeš chtít dál jezdit tak jako ztrat tu kartu neboť když ji budeš dál používat tak se na ni ty data prepisou. Zapisují se tam ve smyčce.
Starou si schovej pro soud a novou používej. Kdyby Ti chtěl nějaký chytrák říct, že pachas podvod když ohlasis stratu karty a přitom ji máš, tak na to nehled na dopravce jim to neříkej a když tak jsi ji čistě náhodou našel, zrovna před zahájením soudu.
Jinak v Německu jsou i organizace co pomáhají bezplatně řidičům z východu v takových situacích.
Doufám, že ti moje odpověď pomůže
U koho jsi jezdil?
Agentura nebo staly zaměstnavatel? A kde? DDR nebo NSR?
24.02.2019 / 21:05
Já když jsem to řešil, tak jsem nehlásil ztrátu, ale normálně jsem na úřadě řekl, že chci vydat novou, protože původní kartu nemohu používat, protože je součástí soudního spisu. Bába na mně sice vyvalila oči, jako na marťana, ale nakonec to po poradě s nadřízeným nějak vyřešila a novou kartu mi vydali. S pětinásobným upozorněním, že starou kartu už nesmím do tachografu použít a já je musel pětkrát ujistit, že nejsem úplnej debil, abych na ní jezdil…
Ale data z karty jsem si nechal vyčíst a přenést na disk elektronicky včetně převedení do excelu. Lépe se s tím pracuje, než s výtiskem na papíry. Ale pro potřebu soudu stejně kartu ještě stahoval soudní znalec a musel potvrdit, že data nejsou nijak falšována.
24.02.2019 / 21:10
Jo a ještě nedávno mi kolega dal tento odkaz:
http://kamionaci.com/?forum=3630
Že mu tam hodně pomohli jejich právníci v situaci, kdy mu dal dopravce okamžité zrušení pp z vymyšlených důvodů, protože nechtěl makat přesčas zadarmo.
Možná nějak pomohou i v tomto případě. Osobní zkušenost s nimi nemám.
24.02.2019 / 22:06
No, v pracovní smlouvě mám základ 15. 300 Kč hrubého plus prémie pár stovek. Pracovní dobu mám 40 hodin týdně. Ostatní věci se odkazuje včetně příplatků na zákoník práce. Za celého půl roku jsem ale nepodepsal zadnej papír o dietách, nic. Pouze jsem dostával výplatní pásku pouze se základní mzdou. Šéf firmy slíbil fixní plat, který ovšem bezdůvodně kratil někdy i o deset tisíc, buď že ne moji vinou nebyla práce, nebo že jsme jeli ve dvojce atd. Fixní plat má být přece fixní plat. Pokud já jsem doma, že není práce, to mě přece nemusí zajímat. Když jsem chtěl do fixu doplatit, bylo mi řečeno, že vůbec. Naopak se to tak vyhrotilo, že jsem tam nakonec skončil. Myslím, že když s pomocí karty a výtisků z Aetru prokazu moji pracovní dobu a podotýkám, že ten mám poctivý, včetně zadávání výchozí a cílové země, že toto je na podání žaloby a mám nějakou šanci na úspěch. Nechci to jen tak nechat, nechci nic, co není moje. A pokud se vedení firmy takto zachovalo, tak prosím. Nyní je řada na mě a na to, abych požadoval kompletní výpočet odpracovaných hodin, prescasu, příplatků a hlavně zahraničních diet. V pondělí jsem vyjížděl hned na Německo a z venku jsem se vracel vždy v pátek.
24.02.2019 / 22:07
A pro úplnost, jednalo se o hlavní pracovní poměr u českého zaměstnavatele.
24.02.2019 / 22:27
Možná že budeš mít problém s odpracovanýma hodinama,jako to bylo u naší firmy v Rakousku.Plno lidí makalo na hodně vykládkách či nakládkách za den(3-7 denně),ale místo kladívek si mačkali pauzy a pak měli těch odpracovaných hodin fakt málo.A šéf se jim vysmál,tak snad to není tvůj případ- je třeba to hlídat a spíš to dělat obráceně.
24.02.2019 / 22:33
To je možné, že mi tam skočila pauza. Ale myslím, že toto je v rámci výkonu ne? A výkon a stejně jako pohotovost druhého řidiče by se měla počítat do opracované doby, nebo se pletu?
24.02.2019 / 22:37
Rochus, šéf se jim vysmát mohl, ale soud asi ne. Není podstatné, jestli jsou během směny zaznamenána tachografem kladívka (práce), nebo lehátko (čekání). Směna běží, i když čekáš, nebo máš bezpečnostní přestávku (v tachografu lehátko).
Podle AETRu se do směny nezapočítává pouze denní a týdenní odpočinek (tedy nepřerušený zápis lehátka delší než 9 hodin).
Takových šéfů co se nejdříve vysmívali, ale pak museli platit, už bylo hodně…
(-deaktivovaný profil-)
24.02.2019 / 22:44
2Mirek sorry já jsem pochopil, že jsi jezdil pro Němce. Nárok na minimální německou mzdu by jsi musel uplatňovat u německého soudu.
Tím, že jsi vyjížděl v pondělí a vracel ses v pátek tak diety budou 3x45 euro a pak pondělí a pátek nejaka část z těch 45 euro( podle hodin strávených venku)
Jestli chceš vědět kolik by jsi měl správně dostat, tak až budeš mít vytištěnou tu kartu( klidně stáhnutou do Excelu) tak to zanes nějaké mzdové účetní a ona ti vypočítá kolik by jsi měl správně dostat.
Když zajdeš na pracák tak ti můžou doplatit chybějící mzdu( bohužel pouze mzdu, ne diety)
Jestli jsi třeba dva dny čekal v Německu na nakládku tak ti diety náleží a počítá se to i jako práce. Překážka ze strany zaměstnavatele.
Jestli, ale nebyla práce a ty jsi čekal doma, tak to bude asi zdůvodněné zaměstnavatelem jako výběr přesčasových hodin.
No a jestli jsi měl nějakou ústní domluvu o fixním platu, ale ve smlouvě máš 15000 tak asi těžko dokážeš, že to mělo být 40k. Platí pracovní smlouva a/nebo zákoník práce. Ústní dohody jsou na hovno.
24.02.2019 / 22:51
Mirek, tvůj případ je klasika. Můžeš začít výzvou k vydání evidence pracovní doby podle § 96 vis odkaz výše OIP. Nechej si vystavit novou kartu, abys dlouhodobým používáním nepřepsal data na své kartě.
Připrav se na to, že ti spousta lidí bude tvrdit, že to nemá cenu a že nemůžeš nic vyhrát. Důležité je zda soudní výdaje a právníka budeš platit sám, pojišťovna právní ochrany, nebo odbory. Právník ti asi vysvětlí, že cestovní náhrady a doplatky mezd bude lepší žalovat zvlášť, tedy dvě žaloby. Před poradou s advokátem nikoho neobíhej. Může to být jen zbytečná ztráta času. Vím o čem píšu, protože to mám za sebou :-)
Jestli budeš mít konkrétní dotazy písni na sibrsibr@seznam.cz
Přeji hodně zdaru
24.02.2019 / 23:01
Jdu do toho. Právníka mi platí pojišťovna, platím si DASku a mělo by se to na to vztahovat. Od výjezdu z firmy jsem byl vždy za dvě hodiny za čarou, zpět to samé. Odjezd v pondělí nad ránem, příjezd vždy v pátek večer. Jsem sám zvědavý jak se bude pan majitel firmy tvářit, jak mu přijde dopis od advokáta.
24.02.2019 / 23:03
Není na to stáhnutí karty do Excelu nějaký bezplatný program, když mám čtečku karet na občanky? To by to mělo vyčíst i kartu řidiče, kdyby byl nějaký free program na karty aetr, ne?
24.02.2019 / 23:23
DAS se na to vztahuje "řidič profi". Mi to taky platila. A to stažení stálo asi 3 stovky, to není tak moc.
Nevím o žádném prográmku, který by to uměl číst.
24.02.2019 / 23:46
Šíbře tohle bylo tedy v Rakousku a rakouský gericht tříhodinové pauzy a určitý počet 45 minutových pauz v tom dni od pracovní doby odečetl.Prostě lehátko je pauza a čekání( třeba na jeřáb nebo popojíždění na firmě,když člověk ani neví kdy to začne) mělo být označeno čtverečkem a to je pracovní doba.Je to jako když strojvedoucí čučí 5 až třeba 100minut na zelenou na semaforu, který ho pustí na trať.
(-deaktivovaný profil-)
24.02.2019 / 23:48
Pohotovost druhého řidiče se nepočítá do pracovní doby, teda aspoň v reichu ne. A v Česku bylo me se zdá 10%. Trochu na hovno, ale co se dá dělat. Ve dvojkou s někým cizím to vůbec nemá cenu. S manželkou (přítelkyní,manželem,přítelem) je to jiná.
25.02.2019 / 05:11
Rochuss, každý soud rozhoduje podle zákonů vlastní země. Pokud by měl kolega pracovní smlouvu rakouskou, spadala by ta věc pod rakouský soud. Psal, že má pracovní smlouvu českou, tak o tom může rozhodovat jen český soud podle českých zákonů. I když půjde o výkon práce v jiných zemích, bude se stále posuzovat podle českého zákoníku práce, protože pracovní smlouva byla sjednána podle českého ZP.
Tedy tebou popisovaný soud tak mohl rozhodovat podle rakouského zákoníku.
Já znám jen český, takže nemůže napsat v čem se český a rakouský liší.
Můžu jen říct, že podle českého ZP, bezpečnostní přestávky spadají do pracovní doby. Dále podle AETR může být denní odpočinek dělený na 3+9h. V tom případě tříhodinová přestávka se i u nás nezapočítá do směny, protože je součástí denního odpočinku, který se do směny nezapočte.
25.02.2019 / 05:36
Tekczek, podobnou teorii hlásá Česmad, ale ještě jsem neviděl rozsudek českého soudu, kde by se takové odůvodnění objevilo. V každém případě bych se zeptal. Když začnu směnu v 8h ráno a ve dvojici vyrazíme naložit cca 4h práce, kolega pak bude řídit cca 4h a v 16h začneme denní odpočinek, protože dokládka bude probíhat až ráno. Odpracoval jsem směnu 4h, nebo 8h?
Můj názor je, že podle českých zákonů, při české pracovní smlouvě, podle českého zákoníku práce, mám v tento den odpracovanou 8h směnu.
Teorie právníků Česmadu je založena na skutečnosti, že AERT dobu řidiče na druhém sedadle nazývá pohotovostí. Ovšem to ještě neznamená, že je to stejný pracovní úkon, který zákoník práce nazývá pohotovostí mimo pracoviště, za kterou náleží zaměstnanci minimálně 10% mzdy.
Stále platí, že mzdový nárok vzniká na základě pracovní smlouvy podle zákoníku práce. Nikoliv podle AETRu, nebo jiných předpisů.
To by museli prokázat, že sedadlo vedle řidiče už není pracoviště.
Ovšem budu mít pracovní úraz na pracovišti, pokud budu při nehodě sedět na sedadle vedle řidiče?
Já myslím, že ano. Jakou teorii asi vymyslí Česmad, aby oblafnul české řidiče?
A podaří se Česmadu oblafnout i české soudce? Zatím o žádném rozsudku v této věci nevím.