24.02.2019 / 20:07
Dotaz
Zdravím. Prosím, byl by někdo schopen dle výtisků AETR sestavit odpracovanou dobu, kterou jsem odpracoval a sestavit za 4 měsíce zpětně nárok na cestovní náhrady? Nechci to samozřejmě zadarmo. Jedná se o přípravu podkladů před podáním žaloby na zaměstnavatele o doplacení mzdy včetně všech zákonných příplatků za přesčasy, práci v noci atd.
04.03.2019 / 23:27
A co případ když ti řeknou že máš dlouho čekat. Zadáš pauzu a odpočíváš. Po 20 minutách přijdou že se uvolnila rampa a můžeš najet. Přerušíš pauzu najedeš a necháš práci. A co těch 20 minut? To podle tebe nemáš nárok na mzdu?
04.03.2019 / 23:49
Takové případy prostě jsou a proto ty soudy rozhodují podle evidence pracovní doby, což jsou data z tachografu posouzena podle začátku a konce směny, nebo případně směna dělena v souladu se ZP. Samozřejmě může nastat situace že režim jiné práce, či odpočinku může spadat do průběhu směny, nebo taky mimo směnu. To právě rozhodují další okolnosti, které je nutno během sporu se zaměstnavatelem dokazovat. Proto jsem tazateli psal že z karty řidiče použije jako důkaz pouze čas začátku a konce směny. Jestli byla směna rozdělena, nebo jinak přerušovaná v souladu se zákoníkem práce, to záleží na dalším rozhodování. Nelze tedy tvrdit že symbol postýlky je vždy čas volna bez nároku na mzdu a symbol čtverečku je vždy časem pracovní pohotovosti s nárokem na pouhých 10% platu. V tomto je ta teorie v rozporu s rozsudky které jsou k dispozici. A existuje i něco jako pravidlo předvídatelnosti soudních rozhodnuti. Dopravci budou vždy hlásat svoji teorii, ale závěr si musí udělat každý sám.
(-deaktivovaný profil-)
05.03.2019 / 00:03
2sibr ty, já bych to až tak zase nepřekrucoval! 10% za pohotovost je dle mého v Česku při jízdě ve dvojko. Žádných 100% jak si tvrdil ty. A do doby než sem hodíš rozsudek, o kterém jsi sám tvrdil, že jsi ho nikdy neviděl to pro mě tak i zůstane!!! V ostatním se s Tebou vcelku i shodnu. Neplacený je jenom dení odpočinek popřípadě pausa nad rámec bezpečnostní. Vše ostatní, je jiná prace nebo překážka na straně zaměstnavatele. Co na tom nechápeš? Už jsme tu zasraly tři stránky a ty jsi tu ještě nedohodil ten rozsudek o tom že řidič ve dvojce dostane 100% mzdy za to když neřídí.
05.03.2019 / 00:33
Že řidič ve dvojce dostane 100% mzdy neexistuje. Neexistuje ani rozsudek že řidič ve dvojce dostane jen 10% mzdy, protože se o to ještě žádný řidič v ČR nesoudil. Zatím existuje jen teorie dopravců o údajném nároku na pouhých 10% mzdy. Ta je ovšem dost děravá, protože nijak nezohledňuje evidenci pracovní doby podle které zatím všechny soudy rozhodovaly o mzdách řidičů. Pokud se do toho nějaký řidič bude chtít pustit, jeho advokát bude určité vyhodnocovat okolností podle výše uvedených rozsudků, případně ještě nějakých dalších, které neznám.
05.03.2019 / 00:41
Dopravci nám už servírovali i teorie že řidič pracující samostatně má nárok na mzdu jen když řídí. Pak jim pár žalob vypálilo rybník a jejich teorie zplaskla. Ale přesto je mnoha řidičům vyplácena jen část ze všech odpracovaných hodin. Záleží jen na řídících jestli se nechají okrádat, nebo se začnou zajímat o seriózní právní názor na tuto mzdovou situaci.
05.03.2019 / 00:58
Škoda je že sebe pořád přesvědčuješ, že já tvrdím něco, co jsem tu nikdy nepsal. Já tvrdím jen že teorie čtverečku a postýlky neplatí a že je nutné data z tachografu přehodnotit podle ZP a udělat z nich evidenci pracovní doby podle paragrafu 96 ZP. Pokud se evidence předložená zaměstnancem neshoduje s evidencí zaměstnavatele, pak soud rozhoduje, která odpovídá okolnostem a doloženým důkazům.
05.03.2019 / 09:10
U všech profesí je pohotovost když jsi DOMA a čekáš placeně,že bys třeba mohl jet do práce.Když ti řeknou že budeš v pondělí v pohotovosti čekat že pojedeš NĚKDY do práce k naloženému kamionu, tak jsi v pohotovosti(myslím,že má být sepsána dohoda).A když ti zavolají v 15,00 tak máš třeba za 15h 10%.Při 100kč/h by to bylo ca 150kč.V autě už jsi v práci,minimálně jako závozník.Je to úplně stejné jako když se jede na týdenní montáž.Nenechte se od nich ojebávat.Stejně jste žádnou dohodu o pohotovosti nepodepsali.Když vám řeknou buď doma já ti někdy zavolám, tak je to tvoje dobrá vůle,že mu čekáš doma zadarmo jako ovce.Vždyť jsi mohl být třeba na chalupě nebo na rybách,nebo někde kde jsi rád.
05.03.2019 / 09:30
Chlapi byli jste někdy na týdenní montáži od pondělí do pátku?Tak doprava je to samé, akorát spíš místo v hotelu,penzionu nebo svobodárně, na lůžku v autě. A hodin máš mít v průměru 47 týdně.Na montáži jsi třeba začal v pondělí v 11,00,pak jsi dělal 3x 12h a v pátek jsi končil ve 12h.Ale v pondělí ráno a v pátek odpoledne tě vezli firemní dodávkou třeba 4hodiny z Č.Budějovic do Brna a zpátky.V práci už jsi byl od nástupu do dodávky až po výstup,a na jídlo jsi dostal diety.Kamion je to samé jen máš navíc tachograf
05.03.2019 / 17:18
Rochus,
589/2006 §3 b) pracovní pohotovostí podle § 78 odst. 1 písm. h) zákoníku práce člena osádky nákladního automobilu nebo autobusu také doba, během níž člen osádky nákladního automobilu nebo autobusu doprovází vozidlo přepravované trajektovou lodí11) nebo vlakem, čekací doby na hranicích a čekací doby z důvodu zákazu jízdy a doba strávená řidičem za jízdy na sedadle spolujezdce nebo na lehátku; tato doba není považována za dobu nepřetržitého odpočinku mezi směnami a v týdnu,
Zákoník práce § 78 odst. 1. h) pracovní pohotovostí doba, v níž je zaměstnanec připraven k případnému výkonu práce podle pracovní smlouvy, která musí být v případě naléhavé potřeby vykonána nad rámec jeho rozvrhu pracovních směn. Pracovní pohotovost může být jen na jiném místě dohodnutém se zaměstnancem, odlišném od pracovišť zaměstnavatele,
Dále ZP:
§ 95(1) Pracovní pohotovost může zaměstnavatel na zaměstnanci požadovat, jen jestliže se o tom se zaměstnancem dohodne. Za dobu pracovní pohotovosti přísluší zaměstnanci odměna podle § 140.
ZP HLAVA VI
§ 140 Za dobu pracovní pohotovosti [§ 78 odst. 1 písm. h) a § 95] přísluší zaměstnanci odměna nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku.
05.03.2019 / 17:18
Z výše uvedeného plyne, že mzdový nárok z pohotovosti bude opět nutno posoudit podle evidence pracovní doby a okolností: Zda se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodli na výkonu pohotovosti podle §95, a jakou výši odměny sjednali. Zmiňovaných 10% je pouze nejnižší hranice. Pokud k dohodě o výkonu pohotovosti podle § 95 předem nedošlo, nejedná se o pohotovost, ale neaktivní čas na pracovišti (prostoj) a je podle mého názoru nárok na plnou mzdu.
Ovšem je vhodné opakovat, co už tu bylo psáno: nevím, že by obdobnou situaci nějaký český soud někdy rozhodoval. Zatím mám jen informace, že během žalob dopravci uzavřeli se žalujícími řidiči dohodu o mimosoudním vyrovnání se závazkem mlčenlivosti. Takže se ofiko soudního rozhodnutí zatím asi nedopátráš…
Přesto je dobré si všimnout, co všechno krom sezení vedle řidiče je uvedeno v 589/2006 jako pracovní činnost (pokud došlo k dohodě podle §95 pohotovost). Také je dobré si povšimnout, že 589/2006 nedělá rozdíl mezi členem osádky nákladního automobilu a autobusu. Takže rozsudek o čekání autobusáka mezi spoji, který jsem uvedl, je možné aplikovat i na řidiče nákladního vozu čekajícího před nakládkou, nebo jinými činnostmi.
05.03.2019 / 18:20
Už ho konečně někdo vyhoďte, tak jak byl vyhozen ode všad kde jen uváděl řidiče v omyl!!!!
Je zajímavé, že rozsudky, které se daného tématu nijak netýkají najde, ale rozsudky, které vyvrací ty nesmysly, které zde šíří ne.
Ohledně osádky cdo 3929/2015
A opět pouze dokazuje, že nic nezná viz. čekání mezi spoji u autobusu, které NV 589/2006 jasně definuje, a čekání na nakládku též + je přímo uvedeno, že o tom rozhoduje zaměstnavatel.
Pokud zakladatel vlákna a i jiní mají zájem o pravdivé informace existuje skupina na FB truck academy kde dostanou pouze pravdivé informace od odborníku přes legislativu v dopravě, policistů ze silničního dohledu, právníka přes dopravní právo a právníka přes evropské právo.
05.03.2019 / 18:27
A na tyto vsechny si soudruh sibr hraje.A buzna cirkusak a spol mu lezou do zadku.Nepochopitelne
(-deaktivovaný profil-)
05.03.2019 / 18:38
pomateo ty už taky zavři ten rypák, ty nerozumíš psanému textu tak se nevyjadruj a buď rád, že tě tu ještě strpí!!! Nebo chceš zase dostat ban?? Ty wole ty si vážně těžký pacient oni tě vyhodí dverma a ty se vetres oknem!!! Měj svou hrdost!! Když tě odsud už jednou vyhodili tak se už nevracej!!! Nebo drž hubu!!! Ty trakaři!!!
PS: volal jsi na ty čísla co jsem ti tu nechal?? Na tom prvním ti dali silné prášky? Proto jsi tu neotravoval tak dlouho? Nebo jsi se učil angličtinu aby jsi se tu neztrapnoval ty kočičko?!
05.03.2019 / 18:53
mateo
Ať si de hrát na píseček, tam nenadělá žádné škody. Na TF se jeho radou, že vše je pracovní doba od výjezdu do zastavení řídila jedna žena a dopadla špatně aspoň měla odvahu se přiznat jak naletěla. Podobně dopad řidič v loni řídil se těmito nesmysly, vzal si kamaráda právníka, který o pracovní době v dopravě neměl ponětí a dopad taky špatně. Na TF spoustu členů zveřejnilo SZ jak jim radil nebo spíše konkrétně neporadil nic. Na SŘ se chlubil jak ovládá 561 a vidíš zde jedna špatná odpověď za druhou.
05.03.2019 / 19:11
Těžko se hledá v těch jeho nesmyslech:
Nebo případ kdy se neúčastnim nakládky a jdu na odpočívací místnost. Mám v tacho pauzu (můžu podle 561). Pak pro mne přijdou a vyřízuju papíry. Činnost se změnila na práci, ale nebyl jsem v autě abych ji změnil i v tachografu. Takové situace nemáš?
Pokud by znal legislativu, nikdy takovouto hloupost nemůže napsat. Pokud se řidič vzdálí od vozidla a nemůže ovládat tachograf je povinen vyjmout kartu popřípadě záznamový list a doplnit skutečné údaje ručně.
Čili pokud to udělá někdo jako on znalec dostane v D kde to dost hlídají pěknou pokutičku, jak porád káže o solidních firmách tak v takové při kontrole mu pěkně strhnou prémie, protože ohrozil svým jednáním i zaměstnavatele, a zaměstnavatel mu to ani nezaplatí možná nějakých 5 min na podepsání papírů, no a pokud to řidič dá k soudu tak prohraje a zaplatí soudní výlohy.
Oni řidiči až takový ovce nejsou jak tento expert tvrdí, akorát se svou blbostí a prohranými soudy nechlubí, a když už tak to je vyjímka. Kdyby měl pravdu je inernet plný rozsudků od řidičů kteří vyhrály.
05.03.2019 / 19:28
Liposo, ohledně těch rozsudků jsem psal zde:
http://kamionaci.com/?forum=3637
Nikdy jsi o podobných případech neslyšel?
Vůbec mne nepřekvapuje, že se řidiči nedělí o všechny své informace zrovna na forech.
Vidíš, jak tady někteří jednají. Neustále se vyptávají kde, kdo pracuje, kde bydlí… Nejraději by obíhali dopravce s různými zaručenými informacemi o konkrétních řidičích. Aby někdo nepřijímal toho, ale raději jeho…
Stále se tu objevují zaručené příspěvky, jak to chodí tam, nebo jinde. Jejich důvěryhodnost je ale mizivá. Prostě ubohost sama.
Máš pravdu, že spousta řidičů ovce nejsou, ale mnozí zde ano.
(-deaktivovaný profil-)
05.03.2019 / 23:36
2liposa ty jak je to s tou kartou prosím Tě. S tím co píšeš si mě dostal. Když dělám weekend v kabině, příklad od pátku večer.cvaknu lehátko a v sobotu ráno se rozhodnu, že půjdu na houby do lesa a vrátím se do auta až večer. To znamená, že jsem měl vytáhnout kartu? A vrátit ji jak se vrátím z lesa, nebo až před odjezdem v neděli? Když ji budu vytahovat, tak manipulace s tachografem se počítá jako práce? Takže vlastně jsem přerušil pauzu? Já se přiznám, že kartu nechávám v tachografu celý turnus co jsem v práci a nechávám ji tam i když si jdu nakoupit, jdu do kina nebo na sobotní výlet. Vytahuju jí jenom když odstavim auto na firmě.
Dík za odpověď
06.03.2019 / 00:14
Cirkusaku,nech si poradit od zkusenych(liposa),a uz se vyser na toho sibra.Jen same odkazy
06.03.2019 / 01:38
Aha, tady o kartě. Tu já vytahuji každý den po směně. Ale když jdu vyřizovat během směny papíry a bývá to občas dlouhá doba, tak ji v tacho nechávám. Tak jak to popisuješ by to teoreticky šlo. Ale věř mi že mne nikdo nikdy nepoučil abych takto postupoval. Ani zestnavatel, ani na školeních, ani policajt. Jen mne napadá že v praxi musí být takový postup hodně otravující. Fakt je to jediný způsob jak vyhovět legislativě?