19.05.2014 / 08:17
240 hodin = 170 hodin?
240 hodin = 170 hodin? Prošla by tato rovnice ve škole? Nebo je to podvod?
„…Cílem prý bylo paralyzovat činnost policie a státního zastupitelství tak, aby pachatelé finanční kriminality nemohli být potrestáni…“
http://www.novinky.cz/krimi/336621-akteri-v-kauze-nagyova-jsou-podezreli-ze-sabotaze-uradu.html
Myslíte, že nám platí tak málo, protože bylo záměrem politických špiček, aby nesmysly v evidenci pracovní doby zaměstnanců běžně procházely?
Stránky:
-1-,
-2-,
-3-,
-4-,
-5-,
-6-,
-7-,
-8-,
-9-,
-10-,
-11-,
-12-,
-13-
19.05.2014 / 19:32
Crazy - Souhlasím, že kdyby řidiči nešidily tachografy a dodržovali řádně 561, tak by se více projevily její slabé stránky a někdo by se zamýšlel nad její úpravou, aby byly upraveny nejstupidnější části, které nutí řidiče jezdit nebezpečně.
S tou úpravou minimální mzdy jde asi o nedorozumění. Jestli myslíš petici SŘ, tak tam jde o přeřazení řidičů do vyšší třídy v rámci minimální zaručené mzdy. Nejde o zvýšení minimální mzdy. To je rozdíl.
Na tyto témata jsou tady i jinde na fórech založena vlákna, nebo k tomu problému vlákno založ.
Tady je zvoleno původní téma o podvodech s evidencí pracovní doby řidičů v ČR a nezájmu kontrolních orgánů tuto problematiku účelně řešit.
19.05.2014 / 19:34
a nikdo ji ani nikdy řešit nebude protože není kdo by jí řešil úřad práce na to lidi nemá a zachvilku už nebudou chodit ani kontroly z finančáku
19.05.2014 / 19:46
V současnosti jsou tyto kontroly v pravomoci SUIP (IP). Jenže se vymlouvají, že rozhodnout co je přesčas a co není, je pouze v pravomoci soudu. V tomto mají pravdu, ale poznat že evidence pracovní doby se neshoduje s údaji z tachografů, je jednoduché a není potřeba určovat, co jsou přesčasy a co přesčasy nejsou. Takže jen mlží a vymlouvají se, aby tomu nemuseli věnovat pozornost.
Proč asi? Berou všimné, aby si toho nevšímali? Podobně jako pod odkazem v úvodním příspěvku?
(-deaktivovaný profil-)
19.05.2014 / 20:10
sibrsibr
Toto je jenom můj osobní názor,nikomu ho nevnucuji.Asi by se to mělo jmenovat NEVŠIMNÉ,pak by to bylo správně a za další,kolik znáš osobně řidičů,kteří mají na nakládce navolené v tacho bud práci(kladívka) nebo aspon jinou práci(čtverec).typnu si,že tak 98% jenom jezdí a spí,nenakládají,nevykládají,tím,že tam dá postel,má pauzu a ta se asi nepočítá do pracovní doby,takže ani do přesčasu,pokud to není tzv bezpečnostní přestávka po cca 4,5h jízdy 45min...v E už po tom docela jdou ti carabinieros,vlítnou na firmu,kde je hodně aut na nakládacích/vykládacích rampách,skontrolují a hned flastrují,bez milosti,klukovi našli nalepený magnet,toho odtáhli rovnou do báně,bylo to v Zaragoze na centrále BSH(BoschSiemensHausgerate),vrátil se za půl roku...že tam kontrolují i auta na ulici v industriálce před firmou,je už normální.Pokud máš zatáhnuté firhanky,nechají tě na pokoji,ale jak je rozhrneš,už jsou tam..
19.05.2014 / 20:33
Jo, hodně kluků nechává lehátko pořád. Ale jak píšeš, nevyplácí se to při kontrolách. Krom toho je to zbytečné. Není problém nechat práci, když víš předem, že dlouho nepostojíš. Případně nechat pauzu a pak přepnout na práci.
Pokud se vrátíme k problému evidence pracovní doby, tam to nemá žádný význam. Pracovní doba (výkon) je od začátku směny do konce směny. Pak nepřerušená přestávka 9 a více hodin.
Pokud máš lehátko během pracovní doby, tak jde o čekání, které se do pracovní doby započítává stejně jako ostatní režimy (kladiva, čtverec, volant). Na evidenci pracovní doby nemá tedy žádný vliv, jestli je na tachografu navolen čtvereček, kladiva, nebo postel.
Mnoho řidičů podléhá fámám, které šíří dopravci a jiní co se v okolí dopravy pohybují.
Již mnohokrát rozhodly soudy i nejvyšší, že nakládky i čekání se počítá do pracovní doby řidiče.
(-deaktivovaný profil-)
19.05.2014 / 20:53
sibrsibr
Ale pokud u té rampy udělá,,pauzu" víc než 3h,dá se to počítat jako dělená 11ka a tím pádem se to nepočítá jako pracovní doba,myslím...Hlavně je pak zajímavé pozorovat třeba BAG,když to vidí,jde kouknout do návěsu,ten je plný,jak se to tam dostalo,když žádná jiná činnost,mimo spaní a jízdy není vykázaná,o už profláknutých dovolenkáčích je škoda mluvit,teda psát...
19.05.2014 / 21:12
Leda že by jsi vypřáhl u rampy jel se vyspat a pak po 3h zapřáh..
19.05.2014 / 21:18
Doplacení profláknutých dovolenek lze požadovat taky 3 roky zpětně. Takže úplně zbytečné to být nemusí.
Pokud jde o tu trojku u rampy, tak je to trošku sporné. Určitě to můžeš použít v AETRu jako dělený denní odpočinek, ale vždy záleží na rozhodnutí řidiče.
Do pracovní doby ohledně výpočtu mezd by se tato doba nepočítala pouze v případě dělené směny. Jde o dobu, která musí být delší jak 3 hodiny a je řidiči předem známa. Takže nemůže jít o dobu, kterou jsi strávil u rampy, aniž bys o času a délce přestávky, byl předem obeznámen. Taky musíš mít možnost opustit vozidlo. Tyto podmínky kamionka většinou nesplňuje, proto tuhle možnost využívají skoro výhradně autobusové dopravy.
Ale tyhle podrobnosti v řádech hodin a minut vůbec nemusí řešit kontrola IP, které stačí mrknout na evidenci pracovní doby a porovnat ji s údaji na tachografech. Rozdíly tam jsou často v řádech dnů. Nemusí nic počítat (když tvrdí, že na to mají pravomoc jen soudci). Stačí když porovnáním zjistí, že časové údaje v evidenci, jsou rozdílné od časových údajů tachografů. Jenže oni se brání udělat i tak jednoduché porovnání. To už zavání korupcí. Nebo ne?
(-deaktivovaný profil-)
19.05.2014 / 21:33
sibrsibr
Špatně pochopené,myslel jsem profláknuté dovolenkáče=dovolenkové lístky=záznam o jiné činnost nepodléhající NEP 561...Každý německý policajt řekne,že by chtěl dělat šoféra v CZ,protože mají pořád dovolenou...
19.05.2014 / 22:03
Aha, špatně jsem to pochopil. To máš pravdu. Prostě pokud by IP chtěl udělat stopku těmto rozšířeným podvodům, tak by to udělal. Jenže nechtějí i když to mají v náplni práce a berou za to prachy. Když se mrkneš na roční zprávy IP, tak se jen divíš, kolik mají náklady na provoz a jak málo vyberou na pokutách, když podvodů je tady jako máku. Proč máme většinu provozu platit my, daňový poplatníci, když to můžou platit ti podvodníci, co kradou ani se nestydí. A ještě k tomu to jsou často firmy s vlastníky mimo ČR.
To je peněz, co měsíčně nenávratně zmizí za hranicemi!
(-deaktivovaný profil-)
19.05.2014 / 22:31
sibrsibr
Jojo,jenom v té výroční zprávě není uvedené,kolik dostali bokem,bez bumážky...A tou poslední větou jsi trefil hřebíček na hlavičku.CZ je asi největší pračka na prachy,ale SK a další pohrobci RVHP úspěšně a statečně drží krok...Nebo mně chce snad někdo přesvědčit,že nějaká dopravní firma třeba z Hannoveru,nakoupí tahače a postaví je na CZ SPZ jenom tak z plezíru,že si řeknou,že to tady(CZ)musí nějak podpořit,aby už nemuseli jezdit na Liazkách a Ifách,někteří na Romanech?
19.05.2014 / 22:55
Že si tady dělají zahraniční firmy pobočky, může být pochopitelné, kvůli rozdílu ceny za pracovní sílu. Že nakupují auta, která staví na české RZ je podobné, jako když tady investují do výstavby pracovních hal a výrobních linek. To je taky pochopitelné. Dělají to různí zaměstnavatelé a bude se to dělat, protože cestování osob i přeprava zboží je na jiné úrovni, než před lety. Že jsou v různých státech různé mzdy, je taky pochopitelné. Ale že zde vykazují odpracovaných 240 hodin, jako 170, to už pochopitelné není. A pokud státní úředníci přehlížejí podvodné obcházení zákonů, tak to svědčí o tom, že bokem bez bumážky dostali dost.
(-deaktivovaný profil-)
19.05.2014 / 23:34
sibrsibr
S cenou pracovní síly souhlasím,němec by mu za 300€ ani nevstal,né tak ještě něco dělat,stavba hal nebo fabrik,to je taky jenom do času,až jim skončí danové prázdniny,zase potáhnou dál na východ nebo jih,to mám doma přes zahradu,postavili pobočku Delphy,po 10ti letech vyrabovali technologii,posunuli do RO a halu prodali městu za 1€.A o hodinách raději nebudu diskutovat,protože bych šel zase nas....ý spat,určitě to někomu vyhovuje,že mu někdo odpracuje 70-100h za vatikánskou měnu a jiní,už ne za ni,ale za reálnou to odobří,,že tak je to v pořádku,tak to má být..Asi jako když se jistého pana M.ptali,za jak dlouho si může za přijaté úplatky koupit BMW.Ten chvíli v duchu počítal a řekl,že asi 3 roky,na otázku proč tak dlouho,když ostatní hlásili tak půl roku,odpověd byla: No čo,ved BMW je velká firma..Tak dobrou noc!
09.06.2014 / 08:45
Kupecké počty se začínají uplatňovat i na ŘSD, takže nebude dlouho trvat a přestanou procházet i podivné počty dopravců. Odpracovaných 170h bude zase 170h a 240h začne být opět 240h. Záleží jen na tom, kolik řidičů přestane mít strach přihlásit se o své nároky. Doplatek výplat až tři roky zpětně, může být dostatečná motivace, pro řadu řidičů co mají uchována kolečka, nebo jsou schopni pracovní dobu dokázat zpětně třeba daty z karty tachografu, či jinak. Nějaká ta stotisícovka, se hodí v každé době a některým to třeba pomůže při doplacení exekuce. Když se živit prací, tak poctivou ve všech ohledech.
http://www.novinky.cz/ekonomika/338731-rsd-si-se-zakazkami-za-miliardu-delalo-co-chtelo-zjistili-kontrolori.html
30.06.2014 / 09:20
CRAZY
Samozřejmě, podvody s tachografy jsou problém. Ale větší podvody jsou v dopravě s evidencí pracovní doby. Na tom přichází většina řidičů o tisícovky měsíčně a samozřejmě o nemalé kačky i stát na odvodech. Dokonce je státní správa dosud přehlížela. Mnoho řidičů si myslí, že jsem blb, když se tím dlouhodobě zabývám a píšu o tom. Ale časem uvidíte, že to má daleko větší význam, než různé pseudoaktivity změnit zákony formou peticí, či jinými zoufalými činy.
Třeba tento výrok dost napoví, oč jde: "mají 150 hodin přesčasů a oficiálně berou minimální mzdu - 8 500 korun hrubého,“ popisuje Josef Středula, šéf ČMKOS a Odborového svazu KOVO
Zdroj:
http://ekonomika.idnes.cz/pseudoagentury-zamestnavaji-bez-odvodu-statu-fql-/ekonomika.aspx?c=A140627_160059_ekonomika_fih
Neumím tady vložit obrázek, ale nedávno jsem poslal Deliviovi část dokumentu, který se týká tohoto problému v dopravě. Jestli mi poradíte jak, můžu ho dát i sem. Nebo požádejte Delivia, ať ho vloží na TF, nebo SŘ. Tam lze vkládat obrázky, ale já tam nemám přístup.
PS: někteří řidiči jsou přesvědčeni, že když dostanou ofiko malou mzdu, tak dostanou více na ruku a tím i celkem více peněz. Ale kdyby to byla pravda, tak by si i ředitelé vyplácely oficiálně minimum a doplácely si bokem. Proč to nedělají??? Každý kdo má všech pět pohromadě si spočítá, že mít alespoň průměrnou mzdu zaplacenou ofiko, je výhodnější.
Pak ještě někteří záměrně šíří, že exekutor ti vezme vše, nad minimální mzdu. Což je opět nesmysl a z průměrné mzdy toho exekutor zas tak moc vzít nemůže. Výpočty lze najít na netu, nebo jsem to kdysi psal na TF.
01.07.2014 / 23:57
sibr:
co je pravdy na tom, že já jako zaměstnanec pokud vím, že mi nejsou vypláceny přesčasové hodiny, mohu být také (nějak) stíhán, za to, že jsem včas neupozornil úřady. Neboli, nemám nárok pokud jsem o tom 3 roky věděl??? Někde jsem to četl..
02.07.2014 / 20:58
Jestli jsi to někde fakt četl, tak by mě zajímalo kde, a kdo je autor. Každý ví, že se to úředníkům kontrolovat nechce a různě se z toho vykrucují. Zřejmě existuje nemalý hmotný důvod.
Na fórech je mnoho nesmyslů, co mají vystrašit řidiče a přesvědčit je, že nesou odpovědnost za vše, jsou vždy vinni a musí zaplatit jakoukoliv škodu, která se v souvislosti s dopravou vyskytne.
Takto to vyhovuje všem: dopravcům, vedoucím, skladníkům, ale i úředníkům a policistům. Zbaví se totiž jakékoliv odpovědnosti a ušetří si spoustu práce se šetřením všech okolností, aby našli spravedlnost. Jenže kde není žalobce, není ani soudce. Takže řidiči platí, platí, platí a ještě je každý okrádá…
Většina řidičů je přesvědčena, že jsou natolik chytří, že se „zahojí“ na naftě. Ale kdo umí počítat, tak ví, že je to jen bezvýznamná minimální náplast.
Řidiči jsou už každému k smíchu, jen některým k pláči :)
Ale jestli chceš, odpovím ti i vážněji, co je psáno.
ZP ukládá zaměstnavateli vést řádně evidenci pracovní doby. Zaměstnanec (řidič), žádnou takovou povinnost nemá. Nemůže být tedy nijak postihován, že ji nevede a že nevěděl o nevyplacených částech mezd. Pokud na to časem přijde, není zákonný, ani jiný důvod, aby byla jeho práva nějak krácena, nebo že by byl jeho nárok dokonce promlčen dříve, než v zákonné lhůtě (2-3 roky).
03.07.2014 / 22:23
A jsi si opravdu jistej? Protože asi do toho půjdu. Chtěl jsem Dasce naskenovat moje šichtovky a výplatní pásky, kde je krásně vidět kolik hodin mi proplácí a kolik hodin jsem skutečně odpracoval. No počítal jsem to za těch 11 let a vyšlo mi neuvěřitelný číslo.. 600 - 800 000 kč. A to nepočítám noční příplatky soboty neděle a svátky!
Stejně by mě zajímalo, jak to má sychrovaný. On je takovej zákonabojnej.. Určitě něco má v rukávu a já nevim co. Jen ta účetní mi říkala, že jsme v úkolu..
Co ty na to? :-)
03.07.2014 / 22:55
Já na to nic. Neznám podrobnosti. Jestli chceš, tak se stav i s těma dokladama. Můžeme to podrobněji probrat. Pak ti můžu říct svůj názor. Výše částek, které uvádíš, jsou běžné. Sychrovaný to nemá nijak, protože takhle to dělají všichni. Prostě sází na známosti ve státní správě a skutečnosti, že se zaměstnanci nechají odradit při první nepříjemnosti a soudních poplatcích.
Účetní bude plkat ještě spousty jiných nesmyslů. Záleží jen na tobě, čím se necháš oblbnout. Jednoduché bude, když ti účetní řekne číslo § podle kterého jsi placený. Pak to jednoduše dohledáme. Pochybuji, že takový § někdo zná.
Úkolová mzda, nebo plat určitě existují, ale pak bys musel být placen průměrem v hodinách, kdy nemůžeš být produktivní. Vypočítávali ti průměr úkolu v době čekání na pokyny dispečinku a podobně? Vydávaly ti úkolové listy, kde byl tvůj výpočet platu vyčíslen? …
04.07.2014 / 08:48
Úkolová mzda
Úkolová mzda se vyvozuje od skutečně splněných výkonů, využívá se především ve výrobní sféře. Jako podklad slouží úkoly, které jsou různě časově náročné. Z nich se pak vyvozuje cena za jeden výkon, která slouží k výpočtu měsíční mzdy dle množství odpracovaných výkonů. Do výpočtu úkolové mzdy bývají započítávány i státní svátky…
Všimni si hlavně poslední nedokončené věty.
Příklady:
Soustružník: výroba šroubu M 20 = 0,3 Kč / ks
Když dojde materiál, nebo vypnou proud, případně se soustruh pokazí tak 0 Kč / h???
Zedník: obklady 350 Kč/m2
Při obkládání výrobní haly velkým jednobarevným kachlem, skoro milionář. Při obkladech mozaikou, plat nižší než vrátný???
Řidič: 3 Kč / km (dálnice, obec, skládka, stavba, noc, den, léto, zima, závěje, tonáž – žádný rozdíl) + 0 Kč veškeré další související práce i prostoje???
Taková je jen představa některých účetních a podnikavců. Zákon, takto postaven není. Naopak říká:
ZP § 346b (2) Zaměstnavatel nesmí přenášet riziko z výkonu závislé práce na zaměstnance.
Volně přeloženo, nemůžeš dostávat mzdu, jen když je co dělat a firma je produktivní. Na mzdu máš nárok, i když nevyrábíš a majitel prodělává.
Podívej se na státní zaměstnance - výplaty se nikdy neopozdí, mají přesčasy, příplatky, odměny…Přesto, že je jejich zaměstnavatel neustále v dluhu, vše je mu rozkrádáno a zaměstnancům se nedaří cokoliv efektivního vytvořit. Nikdo jim nemůže upřít jejich právo na plat.
Nebo se podívej na podniky, které krachly. I když byla někdy výroba už zastavena, jejich zaměstnanci měli nárok na mzdy, až do doby, kdy jejich výpověď nabyla právní moci.
Případně si najdi případy, kdy byla výpověď zrušena soudem. Zaměstnavatel pak musí doplatit mzdu zpětně, i když zaměstnanec do práce nechodil.
Všichni by mohli tvrdit, že zaměstnanec byl v úkolu, ale nic nevyrobil, takže nic nedostane. Případně že jeho produktivita je tak nízká, že jeho plat nedosáhnul ani minimální hodinové mzdy.
Úkolovou mzdu je možno použít jako nástroj motivace zaměstnanců do vyšší efektivity, kdy výdělky mohou výrazně převyšovat běžnou hodinovou mzdu. Nelze ji používat jako ospravedlnění nezaplacených hodin, příplatků a dalších nárokových složek mzdy.
Stránky:
-1-,
-2-,
-3-,
-4-,
-5-,
-6-,
-7-,
-8-,
-9-,
-10-,
-11-,
-12-,
-13-